ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Χάλκινη η Γεωργιάδου στο τουρνουά της Τυφλίδας

Ξεκίνησε με το δεξί η νέα σεζόν για την ξιφομάχο που συμμετείχε στη διοργάνωση της Γεωργίας και κατέκτησε την 3η θέση στη σπάθη γυναικών.

του Παναγιώτη Βότση

Η Δέσποινα Γεωργιάδου ξεκίνησε τη χρονιά στο νούμερο 26 της παγκόσμιας κατάταξης και άρχισε ήδη το κυνήγι βαθμών. Στην Τυφλίδα πέρασε εύκολα από τη διαδικασία των ομίλων, και με δύο νίκες και μία ήττα 10-15 από τη Γεωργιανή Τεοντόρα Κακιάνι στο κυρίως ταμπλό κατέλαβε την 3η θέση ανάμεσα σε 27 αθλήτριες. Το συγκεκριμένο τουρνουά μπορεί να έχει μικρό συντελεστή βαθμολόγησης για την παγκόσμια κατάταξη, η Ελληνίδα κέρδισε όμως δύο βαθμούς. Επόμενος και πιο σημαντικός στόχος για την αθλήτρια του Χρήστου Σαΐνη είναι το παγκόσμιο κύπελλο στην Ορλεάνη της Γαλλίας στις 22-23/11. Τα αναλυτικά αποτελέσματα από το τουρνουά της Γεωργίας μπορείτε να βρείτε εδώ.