Χάλκινο η Κορακάκη στο παγκόσμιο του Μονάχου

Ακόμα ένα μετάλλιο παγκοσμίου επιπέδου κόντρα σε όλες τις κορυφαίες αθλήτριες της σκοποβολής, κέρδισε η Άννα Κορακάκη που ήταν τρίτη στο παγκόσμιο κύπελλο του Μονάχου.

του Σούλη Μέζου

Σε μία δύσκολη χρονιά λόγω των σπουδών της, η δις Ολυμπιονίκης του Ρίο κατάφερε με εξαιρετική εμφάνιση να ανέβει και πάλι σε ένα παγκόσμιο βάθρο. Στον τελικό των 25μ. αεροβόλου πιστολιού που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, η κορυφαία σκοποβόλος την κατηγορίας στον κόσμο, κατέλαβε την τρίτη θέση συγκεντρώνοντας σκορ, 23. Πρόκειται για πολύ μεγάλη επιτυχία καθώς ο αγώνας ήταν επιπέδου παγκοσμίου πρωταθλήματος από πλευράς συμμετοχών, ενώ η Κορακάκη λόγω των σπουδών δεν προετοιμάστηκε όπως θα άρμοζε για μία τέτοια διοργάνωση. Και όμως κατάφερε να ανέβει και πάλι στο βάθρο. Νικήτρια του αγώνα ήταν η Κινέζα Γινγκγίνγκ Ζανγκ με σκορ 29 και την ακολούθησε στη δεύτερη θέση η Βουλγάρα, Αντοανέτα Μπόνεβα με 26.