ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ευρωπαϊκό Ε/Ν: ΧΑΛΚΙΝΟ η τετράκωπος νεανίδων!

Το πρώτο μετάλλιο για την Εθνική ομάδα κωπηλασίας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων που διεξάγεται στο Μόναχο της Γερμανίας, το κατάκτησε η τετράκωπος νεανίδων.

Η τετράδα των Ευαγγελία Βακοπούλου, Παρθένα Παπατέρπου, Ελένη Χαραλαμπίδου και Λεμονιά Μακρυγιάννη ολοκλήρωσε τον τελικό σε 7:26.11 και τερμάτισε στην 3η θέση πίσω από τα πληρώματα της Ρουμανίας και της Ιταλίας που κατέκτησαν πρώτη και δεύτερη θέση αντίστοιχα.

Από τα υπόλοιπα ελληνικά πληρώματα, ξεχώρισε ο Ιάσωνας Εξάρχου που κατέκτησε την 5η θέση στον τελικό του σκιφ εφήβων τερματίζοντας σε 7:37.90
Την 5η θέση στον τελικό κατάκτησε στο σκιφ των νεανίδων η Ελένη Μαρίνα Λεβεντέλλη δίνοντας μεγάλη μάχη μέχρι τέλους για να κερδίσει μια θέση στο βάθρο, αλλά τελικά έμεινε εκτός.

Με την κατάκτηση της 4ης θέσης στον τελικό Β και 10ης στη γενική ολοκλήρωσε η τετράκωπος άνευ των εφήβων Σπύρος Γεωργίου, Γιώργος Παπαδόπουλος, Παναγιώτης Αδάμ και -Ανδρέας Καρέτσος που τερμάτισαν σε χρόνο 6:49.20.

Την 2η θέση στον τελικό Β και 8η στη γενική κατάταξη κατέλαβαν στη δίκωπο οι Χρήστος Μπουρνουτός, Κωνσταντίνος Βελλίδης με χρόνο 7:31.14.