Χάλκινο η Βουγιούκα στη Σεούλ!

Η Βάσω Βουγιούκα επέστρεψε. Η Ολυμπιακή χρονιά έχει ενεργοποιήσει την Ολυμπιονίκη του Λονδίνου, η οποία με εξαιρετικές εμφανίσεις έφτασε στην κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο γκραν πρι της Σεούλ.

του Σούλη Μέζου

H Ελληνίδα πρωταθλήτρια της ξιφασκίας ηττήθηκε στον ημιτελικό από την την Νοτιοκορεάτισα Τζίγεον Σέο μετά από φοβερό αγώνα, με 15-13 και έμεινε με το χάλκινο μετάλλιο και 30 υπερπολύτιμους βαθμούς που την ανέβασαν στη 10η θέση της παγκόσμιας κατάταξης.
Για να φτάσει μέχρι τον ημιτελικό η Βουγιούκα, ξεκίνησε τους αγώνες της με αντίπαλη την Κινέζα Ξιν Ζανγκ (Νο132) την οποία και απέκλεισε με 15-9. Ακολούθησε η Νοτιοκορεάτισα Ραϊτζίν Λι (Νο30) στη φάση των «32» με 15-12 για να βρεθεί αντιμέτωπη η Βουγιούκα στις «16» με το Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης, Μάριελ Ζαγκούνις. Η Αμερικανίδα δεν κατάφερε ούτε αυτή να βάλει φρένο στην εκπληκτική Ελληνίδα και αποκλείστηκε χάνοντας 15-11. Η Αλεξάντρα Σότσα (Νο11) ήταν το επόμενο εμπόδιο για τη Βουγιούκα. Ούτε όπως η Πολωνή κατάφερε να κάνει κάτι διαφορετικό και τελικά με 15-13 ηττήθηκε και αποκλείστηκε.
Το χρυσό μετάλλιο κατέληξε στη Ρωσίδα Γιάνα Εγκοριάν που επικράτησε στον τελικό επί της Τζίγεον Σέο 15-10.