ΑΛΠΙΚΟ ΣΚΙ

Χάλκινο μετάλλιο και για τον Μπάκα στην Τουρκία

Ο 16χρονος Αστέριος Μπάκας κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον αγώνα της τεχνικής κατάβασης που πραγματοποιείται στο Ερζερούμ της Τουρκίας.

του Θανάση Σταθόπουλου

Ο Μπάκας φλέρταρε δύο φορές με το βάθρο στο διεθνές τουρνουά του Ερζουρούμ (17-20/12), καθώς την πρώτη ημέρα των αγώνων κατέκτησε την 6η θέση, ενώ την επόμενη τερμάτισε στην 4η. Πριν από λίγο ο ταλαντούχος Έλληνας σκιέρ κατέλαβε την 3η θέση με τον εκπληκτικό χρόνο 1:22.72 χάνοντας το ασημένιο μετάλλιο για 0.73 εκατοστά, ενώ μείωσε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (1.42) από τον Τούρκο Λούκα Αμπράμοβιτς, ο οποίος έκανε το 3/3.
Πολύ καλή παρουσία είχε ο επίσης ταλαντούχος Ανδρέας Σουραβλάς, που κατέκτησε την 44η θέση με χρόνο 1:35.74 όντας πιο γρήγορος κατά 10 δευτερόλεπτα από τον χρόνο που έκανε στην πρώτη ημέρα των αγώνων. Αυτό είναι το δεύτερο ελληνικό μετάλλιο για τη χώρα μας σε διεθνείς αγώνες αλπικού σκι, μέσα σε 24 ώρες, μετά από εκείνο που κατέκτησε ο Γιάννης Πρώιος στο τουρνουά του Λίγκαν στην Αυστρία.