ΤΖΟΥΝΤΟ

Χάλκινο μετάλλιο ο Ντανατσίδης

Ο Αλέξης Ντανατσίδης ολοκλήρωσε με εξαιρετικό τρόπο την παρουσία του στο γκραν πρι της Τασκένδης, ανεβαίνοντας στο βάθρο των νικητών.

Ο Έλληνας τζουντόκα, στον αγώνα του μεταλλίου αντιμετώπισε τον ΣΑμίλ Μπορτσασβίλι που αγωνίζεται για την Πολωνία. Ο Ντανατσίδης επικράτησε με ίπον στο 0:37 για να πάρει τη νίκη, το χάλκινο μετάλλιο και τους πολύτιμους βαθμούς για την Ολυμπιακή πρόκριση. Εκεί όπου ο Ντανατσίδης είναι εντός της πρώτης 16αδας και αν συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό τότε δε θα έχει πρόβλημα να προκριθεί στους Ολυμπιακούς.
Σε αντίθεση με τον Ντανατσίδη, ο Γιώργος Αζωίδης δεν τα κατάφερε κόντρα στον Βίκτορ Σκβόρτοφ από τον οποίο ηττήθηκε και έχασε το χάλκινο μετάλλιο. Ο Αχωίδης κατετάγει στην 5η θέση.