ΠΑΛΗ

Χάλκινο ο Κεσίδης στην Πολωνία!

Ο Ελληνοσουηδός αθλητής που ανήκει στην Εθνική μας ομάδα πήρε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 97κ ελληνορωμαϊκής πάλης στο τουρνουά της Πολωνίας.

Σε μία από τις λίγες διεθνείς διοργανώσεις που πραγματοποιήθηκαν στο άθλημα της πάλης, ο Λεοκράτης Κεσίδης έκανε 3 τα χάλκινα μετάλλια για την ελληνική αποστολή μετά από αυτά του Γιωρίκα Πιλίδη και της Μαρίας Πρεβολαράκη. Στον κρίσιμο αγώνα του απογεύματος κέρδισε με 4-0 στα σημεία τον Πολωνό Γκεράρντ Κουρνιτζάκ και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου μαζί με τον Τούρκο Ντογκάν Γιλμάζ που κέρδισε τον δεύτερο μικρό τελικό. Το χρυσό πήρε ο παγκόσμιος πρωταθλητής των 84κ του 2014, ο Γάλλος Μελονέν Νουμονβί, και το αργυρό ο Τούρκος Σουλεϊμάν Ντεμιρτσί. Στο ίδιο τουρνουά είχε πάρει πέρυσι τη 2η θέση. Φαίνεται ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και δύσκολα θα μείνει εκτός της ελληνικής αποστολής για το παγκόσμιο του Βελιγραδίου, αν αυτό διεξαχθεί κανονικά στα τέλη Δεκεμβρίου.