ΠΑΛΗ

Χάλκινο ο Πιλίδης στην Πολωνία

Ο Γιωρίκας Πιλίδης μαζί με τον Παναγιώτη Ιωακειμίδη έπεσαν πρώτοι στη μάχη στο ταπί στην ελευθέρα πάλη ανδρών και ο 20χρονος έφτασε μέχρι το βάθρο.

Οι δύο αθλητές βρίσκονται μαζί με άλλους 5 παλαιστές σε αγώνα στη Βαρσοβία της Πολωνίας. Ο Ιωακειμίδης ηττήθηκε στον πρώτο γύρο της κατηγορίας των 65κ από τον Ρουμάνο Νικολάι Οχλάπκοφ με 8-3 και ολοκλήρωσε πρόωρα την παρουσία του στη διοργάνωση. Ο Πιλίδης από την άλλη συμμετείχε στη μη Ολυμπιακή κατηγορία των 61κ στην οποία στον πρώτο γύρο κέρδισε το Γάλλο Βαλεντίν Νταμούρ με 6-1, στη συνέχεια ηττήθηκε από τον Τούρκο Ρετσέπ Τοπάλ με 8-1 και στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε με 6-0 τον Μολδαβό Λεομίντ Κολέσνικ. Σήμερα τη σκυτάλη θα πάρει η Μαρία Πρεβολαράκη που θα αντιμετωπίσει στα 53κ την Πολωνή Ροξάνα Ζάσινα. Θυμίζουμε ότι το μίτινγκ αποτελεί συγχώνευση τριών διοργανώσεων, αυτό της ελευθέρας πάλης ανδρών στη μνήμη του Ζιολκόφσκι, αυτό της ελληνορωμαϊκής πάλης στη μνήμη του Πιτλασίνσκι και το πολωνικό όπεν για τη γυναικεία πάλη.