ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Χάλκινο στο ευρωπαϊκό ο Τορουνίδης

Το τρίτο της μετάλλιο κατέκτησε η ελληνική αποστολή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων, νεανίδων που διεξάγεται στο Νταούγκαβπιλς της Λετονίας, με τον Γιάννη Τορουνίδη να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στα 51 κιλά.

Ο αθλητής του ΑΣ Χουαράνγκ Μαχητές πραγματοποίησε δύο εξαιρετικές νίκες στα προκριματικά και στα προημιτελικά. Στην αναμέτρηση απέναντι στον Βούλγαρο Μπίνεφ, κατάφερε στο τελευταίο κυριολεκτικά λάκτισμα να πάρει τη νίκη με 12-11, ενώ στα προημιτελικά δεν άφησε περιθώριο στον Γκόμεζ Αρνάου από την Ανδόρα, επικρατώντας με άνεση 16-10. Στα ημιτελικά, ο Έλληνας πρωταθλητής δεν κατέβηκε ν` αγωνιστεί λόγω τραυματισμού στο χέρι, με αποτέλεσμα να περιοριστεί στην τρίτη θέση της κατηγορίας του.
Ο Τορουνίδης δεν έκρυψε τη χαρά του για την κατάκτηση του μεταλλίου, αφού εκτός της διάκρισης θα πάρει και όλα τα προνόμια για την εισαγωγή του στο πανεπιστήμιο. «Ήταν το πρώτο μου μετάλλιο σε τόσο μεγάλη διοργάνωση. Λόγω τραυματισμού στο χέρι δεν μπόρεσα να διεκδικήσω την είσοδό μου στον τελικό ώστε να παλέψω για το χρυσό μετάλλιο. Ακόμη και έτσι όμως αισθάνομαι πολύ χαρούμενος. Με αυτό το μετάλλιο βοηθάω και τους γονείς μου, αφού μου δίνει τη δυνατότητα να πάρω μια θέση στο πανεπιστήμιο. Έτσι δεν θα βάλουν το χέρι στην τσέπη για να πληρώσουν φροντιστήριο. Η προετοιμασία που έκανα γι` αυτήν την διοργάνωση ήταν υπερβολικά υψηλού επιπέδου με τους δασκάλους και τους ομοσπονδιακούς προπονητές. Επόμενος στόχος είναι το παγκόσμιο και στο μέλλον οι Ολυμπιακοί Αγώνες. Για μένα αυτή ήταν η τελευταία χρονιά στους έφηβους. Είμαι χαρούμενος που ήρθαν έτσι τα πράγματα αυτή τη χρονιά», τόνισε ο Έλληνας πρωταθλητής.