Χάλκινο στο NCAA ο Ζάλτος, 3/3 ατομικά ρεκόρ οι Έλληνες σφυροβόλοι!

Ο Κώστας Ζάλτος στην παρθενική του εμφάνιση στο NCAA κατέκτησε με μεγάλο ατομικό ρεκόρ το χάλκινο μετάλλιο, ενώ πολύ καλές εμφανίσεις έκαναν και οι Αλέξης Προδανάς και Γιώργος Κορακίδης.

Ο 21χρονος Ζάλτος του ΓΣ Μανδρών με βολή στα 71.21μ ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου από την 1η του κιόλας χρονιά στο πανεπιστήμιο της Μινεσότα. Το προηγούμενο ατομικό του ρεκόρ ήταν το 70.99μ από τα regionals και δείχνει ότι στο ευρωπαϊκό Κ23 θα πάει με δυνατότητες διάκρισης. Στην 5η θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Αλέξης Προδανάς επίσης με ατομικό ρεκόρ 71.08μ. Ο αθλητής του Βιρτζίνια Τεκ βελτίωσε δις το ατομικό του ρεκόρ μέσα στον αγώνα (70.46μ από τις 13 Μαΐου) καθώς είχε και βολή στα 71.06μ. Κοντά στα 70μ έριξε για άλλη μία φορά και ο Γιώργος Κορακίδης που με ατομικό ρεκόρ 69.45μ κατέκτησε τη 16η θέση. Να σημειωθεί ότι και οι τρεις αθλητές κατάγονται από το χωριό Πεδινό και γνώρισαν το αγώνισμα της σφυροβολίας από τον Γιάννη Χριστόγλου.