ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Χάλκινοι στο ευρωπαϊκό Κ21, Κασιδιάρης-Τζέλη

Τα πρώτα μετάλλια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ21 του τάε κβον ντο που διεξάγεται στη Σόφια της Βουλγαρίας, κατέκτησε η ελληνική αποστολή με τον Γρηγόρη Κασιδιάρη και την Κωσνταντινα Τζέλη.

Ο αθλητής του συλλόγου Κουμγκάν, συμμετείχε στην κατηγορία των 68 κιλών και κατάφερε να σημειώσει τέσσερις νίκες σε πέντε αναμετρήσει για να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Ο Κασιδιάρης, στα προκριματικά νίκησε 11-7 τον Ντάνιελ Λέφκοβιτς (Σλοβακία), 8-0 τον Μάτιτς Μόταλντ (Σλοβενία) και 17-2 τον Ντάνιελ Τόσεφ (Βουλγαρία). Στα προημιτελικά επικράτησε 11-9 του Λευκορώσου Αλί Ραντβάν, όμως στον ημιτελικό έχασε 16-1 τον Ρώσο Γιουγκάι Βλάντισλαβ.
Η Κωσνταντίνα Τζέλη που αγωνίζεται στο σύλλογο ΣΟΑΤ Τρικάλων, κέρδισε το δεύτερο ελληνικό μετάλλιο. Στα προκριματικά της κατηγορίας των 57 κιλών νίκησε με τεχνικό νοκ άουτ (22-2) την Μαρσελίνα Λέσνιεβιτς (Σουηδία) και 10-9 την Σάρα Γκέλενσερ (Κροατία). Στα προημιτελικά νίκησε 9-8 την Ανίσια Τσελνοσάεβα (Ρωσία), όμως στον τελικό έχασε 9-0 από την Ίκρα Καγίρ (Τουρκία).
Την 5η θέση στα 57 κιλά κατέλαβε η Ανδριάνα Ασπρογέρακα, ενώ πέμπη ήταν και η Φανή Τζέλη στα 53 κιλά.