ΠΑΛΗ

Χάλκινοι στο όπεν της Πολωνίας, Πρεβολαράκη και Πιλίδης

Με το χάλκινο μετάλλιο επιστρέφουν από τη Βαρσοβία η Μαρία Πρεβολαράκη και ο Γιώργος Πιλίδης, οι οποίοι συμμετείχαν στο πολύ δυνατό όπεν που διοργανώθηκε στην πολωνική πόλη, προσφέροντες νέες διακρίσεις στην ελληνική πάλη.

Σε μία διοργάνωση όπου συμμετείχαν πολλά από τα μεγάλα ονόματα της πάλη σε όλες τις κατηγορίες και μάλιστα έδινα βαθμούς στο παγκόσμιο ranking, τόσο η Πρεβολαράκη όσο και ο Πιλίδης ανέβηκαν στο βάθρο δημιουργώντας προσδοκίες για το παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα γίνει στη Βουδαπέστη 22-28 Οκτωβρίου.
Η Μαρία Πρεβολαράκη εκτός από το χάλκινο μετάλλιο στα 53κ. είχε πολλαπλά οφελη, καθώς στην πορεία της για το βάθρο νίκησε την Καλαντζίσκαγια. Η αθλήτρια από την Λευκορωσία είναι η παγκόσμια πρωταθλήτρια και πρωταθλήτρια Ευρώπης και αποτελούσε τον «κακό δαίμονα» της Μαρίας, μιας και την είχε αποκλείσει δύο φορές. Η Ελληνίδα όμως ήταν ασταμάτητη επιβλήθηκε με 4-2 και ξεπέρασε το εμπόδιο που ήταν μέχρι χθες ανυπέρβλητο, αποδεικνύοντας ότι είναι έτοιμη για το παγκόσμιο πρωτάθλημα.
Στην πορεία της μέχρι τον τελικό η Πρεβολαράκη νίκησε επίσης στα προκριματικά της Ντενές (Ουγγαρία) με τεχνική πτώση. Στα ημιτελικά σημείωσε την πολύ σημαντική νίκη για ψυχολογικούς λόγους απέναντι στην Καλαντζίσκαγια, ενώ στα ημιτελικά κάμφθηκε με 6-2 από την Ιριε (Ιαπωνία). Στον αγώνα του χάλκινου επικράτησε με 12-10 της Αμερικανίδας Χίλντεμπραντ και ανέβηκε ξανά στο βάθρο.
Ο Γιώργος Πιλίδης ήταν και αυτός συνεπής στο ραντεβού του στο βάθρο και συνεχίζει το μοναδικό του επίτευγμα να κατακτά μετάλλια σε όποια διοργάνωση έχει λάβει μέρος! Στα 57κ. νίκησε τον Κρουζ (ΗΠΑ) με 4-3, ενώ στα προημιτελικά ηττήθηκε με 2-0 από τον Νταβιντόνι. Ο Ιταλός αθλητής έφτασε έως τον τελικό κι έδωσε την ευκαιρία στον Πιλίδη να αγωνιστεί στα ρεπεσάζ. Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο αντιμετώπισε τον Πιρέλι (ΗΠΑ) και επιβλήθηκε με 12-6 κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.
Στα 97κ. της ελληνορωμαϊκής ο Λαοκράτης Κεσίδης στον προκριματικό γύρο απέκλεισε τον Σλοβάκο Σους με τεχνική πτώση. Στους «16» ο Ελληνας πρωταθλητής έχασε από τον Αρμένιο Σαχινιάν και αποκλείστηκε.