ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Χάλκινος ο εκπληκτικός Ξένος στο Παρίσι

Ο Στέφανος Ξένος χάρη σ’ ένα σεμιναριακό ιπόν 10 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του τελικού των ρεπεσάζ των 60κ. επικράτησε του δύο φορές παγκόσμιου πρωταθλητή, Μπρόουζ Ντάγκλας ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου του καράτε 1 πρέμιερ λιγκ στο Παρίσι.

του Θανάση Σταθόπουλου

Ο Στέφανος Ξένος κατέκτησε πριν από λίγο το πρώτο του μετάλλιο σε διοργάνωση Κ1, επικρατώντας του Βραζιλιάνου Μπρόουζ Ντάγκλας με 4-1 χάρη σ’ ένα αδιανόητο χτύπημα λίγο πριν από την ολοκλήρωση του τελικού των ρεπεσάζ στην κατηγορία των -60κ.
Με τους δύο καρατέκα να είναι ισόπαλοι 1-1, ο Ξένος βρήκε ένα σεμιναριακό ιπόν με το αριστερό του πόδι να κατεβαίνει στο κεφάλι του Βραζιλιάνου παίρνοντας τους τρεις πόντους και παράλληλα τη νίκη, παρά το γεγονός ότι χρειάστηκε το video review.
Ο παγκόσμιος πρωταθλητής και πρωταθλητής Ευρώπης (U21) όχι μόνο κατάφερε ν’ ανέβει στο βάθρο, αλλά το έκανε απέναντι σ’ έναν εκ των κορυφαίων καρατέκα του κόσμου, ο οποίος έχει στεφθεί δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, αλλά έχει κατακτήσεις πολλάκις το παναμερικανικό πρωτάθλημα. Αναμφίβολα μια τεράστια επιτυχία!

Καλή παρουσία και η Νίκα
Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στο τουρνουά του Παρισιού και η Χριστίνα Νίκα, η οποία στην παρθενική της συμμετοχή κατέκτησε την 9η θέση στα 61κ. Η Νίκα επικράτησε με σενσού (1-1) στον πρώτο γύρο της Κινέζας Ξιαολίνγκ Ζανγκ, ενώ στη συνέχεια τα έβαλε με τη Νο4 του κόσμου, Μερβ Κομπάν (Τουρκία), από την οποία ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 2-1.
Η είσοδος της Τουρκάλας στον τελικό έδωσε την ευκαιρία στη Νίκα να μπει στα ρεπεσάζ, όπου και ηττήθηκε από τη Σουηδή και Νο45 του κόσμου, Αλεξάντρα Χααγκ με 1-0, καταλαμβάνοντας την 9η θέση.
Στα 68κ. γυναικών η Κέλλυ Κυδωνάκη γνώρισε πρόωρο αποκλεισμό από τη Σουηδή Λίζα Ράσμουσον με 5-1, ενώ για την ίδια κατηγορία η Βίκυ Πανετσίδου, έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα επικρατώντας της Σκοπιανής, Μόνικα Στεφανοφσκα (1-0), στη συνέχεια όμως ηττήθηκε με σένσου (3-3) από την Νο 8 του κόσμου την Κινέζα Γκονγκ Λι μένοντας εκτός συνέχειας.