ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Χάλκινος ο Κοκκαλάνης

Τρεις ελληνικές και μία κυπριακή συμμετοχή είχαμε στις σημερινές ιστιοδρομίες μεταλλίων στο Μαϊάμι. Ένα μετάλλιο ήταν ο απολογισμός, ήταν χάλκινο και το κατέκτησε ο Βύρων Κοκκαλάνης.

του Άκη Ιωακείμογλου

Με μετάλλιο άρχισε τη χρονιά ο Βύρων Κοκκαλάνης. Ο μοναδικός Έλληνας αθλητής, που έχει ήδη προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον αγώνα παγκοσμίου κυπέλλου που έγινε στο Μαϊάμι. Στην ιστιοδρομία μεταλλίου στα RS:X ο Κοκκαλάνης ήταν δεύτερος και παρέμεινε στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης, την οποία είχε από χθες. Αντίθετα, ο Γιάννης Μιτάκης στα FINN, ήταν τρίτος πριν τη σημερινή ιστιοδρομία, στην οποία όμως τερμάτισε 18ος και έπεσε στην τέταρτη θέση της γενικής. Στα 470 ο Παναγιώτης Μάντης και ο Παύλος Καγιαλής ήταν 16οι στη σημερινή ιστιοδρομία κατετάγησαν συνολικά έκτοι, ενώ ο Κύπριος Παύλος Κοντίδης ήταν επίσης 16ος στη σημερινή κούρσα στα Laser Standard και κατέλαβε τη δέκατη θέση στη γενική κατάταξη.