ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Χάλκινος ο Μαρτασίδης

Ο Αντώνης Μαρτασίδης το είπε και το έκανε. Πριν λίγη ώρα ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U23 της άρσης βαρών.

Ο αθλητής του Ηρακλή Καβάλας είχε δηλώσει στο Sportsfeed.gr ότι ταξιδεύει στην Κύπρο με στόχο ένα μετάλλιο στην κατηγορία των 85 κιλών και τα κατάφερε κατακτώντας την τρίτη θέση στο αγώνισμα του ζετέ. Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Θοδωρής Ιακωβίδης, που πήρε την τέταρτη θέση στο σύνολο.

Αναλυτικά, στην κίνηση του αρασέ ο Ιακωβίδης κατετάγη 4ος με 155 κιλά και ο Μαρτασίδης ήταν 8ος με 147. Στο ζετέ, ο Μαρτασίδης σήκωσε 196 κιλά, που του χάρισαν την τρίτη θέση, ενώ ο Ιακωβίδης έμεινε στα 190 κιλά και στην πέμπτη θέση. Στο σύνολο, ο Ιακωβίδης ήταν 4ος με 345 κιλά και ο Μαρτασίδης πέμπτος με 343.

Το χάλκινο του Μαρτασίδη ήταν το δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα στη διοργάνωση, μετά το επίσης χάλκινο που κατέκτησε η Ντίνα Μπεντέλη στην κατηγορία των 58 κιλών.