ΠΑΛΗ

Χάλκινος ο Πρεβολαράκης στο παγκόσμιο στρατιωτικό πρωτάθλημα

Άλλη μια επιτυχία πρόσθεσε η ελληνική πάλη. Μπορεί να μην είναι σε διοργάνωση της παγκόσμιας ομοσπονδίας, δεν παύει όμως να είναι επιτυχία.

Το παγκόσμιο στρατιωτικό πρωτάθλημα, διεξάγεται στην Τεχεράνη, τη… Μέκκα της παγκόσμιας πάλης. Εκεί ο Γιώργος Πρεβολαράκης σε μία διοργάνωση που συμμετέχουν αρκετοί πρωτοκλασάτοι αθλητές με επιτυχίες σε Ολυμπιακούς Αγώνες και παγκόσμια πρωταθλήματς, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 82κ ελληνορωμαϊκής.
Στην κατηγορία σχηματίστηκαν όμιλοι. Ο Πρεβολαράκης σημείωσε δύο νίκες και ισάριθμες ήττες και προκρίθηκε στον μικρό τελικό. Νίκησε τον Αρμένιο Βαρντανιάν και τον Σύριο Αλμαρντίνι, ενώ ηττήθηκε από τον Ρώσο Οζάεβ και τον Ιρανό Εσμαίλι.
Με δύο νίκες προκρίθηκε στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο. Εκεί αντιμετώπισε τον Αμπντελακαρίμ από την Αλγερία και πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση επικράτησε με 4-2, εξασφαλίζοντας το χάλκινο μετάλλιο.