ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Χάλκινος Βολικάκης

Ακόμη πιο κοντά στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο βρίσκεται ο Χρήστος Βολικάκης, με το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στο κέιριν, στο παγκόσμιο κύπελλο του Λονδίνου.

του Ηλία Τάταλα

Ο Βολικάκης επέστρεψε στα μεγάλα αποτελέσματα με μία εξαιρετική εμφάνιση στο ποδηλατοδρόμιο που φιλοξένησε την ποδηλασία πίστας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012. Στον πρώτο γύρο πέρασε ως πρώτος του γκρουπ του, στο δεύτερο γύρο ήταν και πάλι πρώτος και στον τελικό ήταν τρίτος με χρόνο 0.099 πίσω από τον Γερμανό Μπότιχερ και τον Κολομβιανό Πουέρτο Ζαπάτα. Το βέβαιο είναι ότι η τρίτη θέση θα δώσει πολύτιμους βαθμούς στον Βολιώτη πρωταθλητή, στη μάχη της Ολυμπιακής κατάταξης για τους Αγώνες του Ρίο, ενώ μπροστά του υπάρχει και το αγώνισμα του σπριντ, στο οποίο θα πάρει μέρος.

Εκτός από τον Βολικάκη, στο παγκόσμιο κύπελλο αγωνίζεται και ο Γιάννης Σπανόπουλος, στο όμνιουμ. Μετά από τρία αγωνίσματα (σκρατς, ατομικό πουρσουίτ, elimination race) βρίσκεται στην 20η θέση μεταξύ 24 αθλητών.