Χαμός στην Καμπάλα με τον Κιπλίμο!

Χαμός έγινε στο αγώνισμα των 8χλμ. των εφήβων με έναν αθλητή από την Ουγκάντα να κάνει τη μεγάλη έκπληξη και να χαρίζει στη χώρα του το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της, σε παγκόσμιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου!

Ο Τζέικομπ Κιπλίμο είναι ο νέος ήρωας της Ουγκάντα. O 16χρονος δρομέας, το 2016 κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων που είχε γίνει στο Μπίντγκοτς, στο αγώνισμα των 10.000μ. και λίγες εβδομάδες αργότερα συμμετείχε στους Ολυμπιακούς. Εκεί έτρεξε στα 5.000μ. έχοντας πιάσει το όριο από τον Μάιο με 13:19.54 (Ρώμη). Ολοκλήρωσε 11ος στην προκριματική σειρά με 13:30.40 αλλά ήταν μόλις 15 ετών…
Σήμερα στην Καμπάλα τα έβαλε με μεγαλύτερους τους (για ακόμα μία φορά) Αιθίοπες και Κενυάτες και τους κέρδισε όλους! Κάνοντας κούρσα τακτικής έμεινε στο προπορευόμενο γκρουπ μέχρι την τελευταία στροφή οπότε και έκανε την επίθεση του για να ξεκολλήσει αρκετά μέτρα από τους διώκτες του. Ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 22:40 προκαλώντας τον ενθουσιασμό ακόμα και του Σεμπάστιαν Κόου που παρακολουθούσε από την κερκίδα.
Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Αιθίοπας Αμντεγουόρκ Γουαλελέγκν με 22:43 και στην τρίτη ο Κενυάτης Ρίτσαρντ Γιατόρ Κίμουγιαν με 22:52.