Χάνει έδαφος ο Κιντάνα

Ο Νάιρο Κιντάνα εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων και τερμάτισε το δέκατο έβδομο ετάπ του Γύρου της Γαλλίας 28 δευτερόλεπτα πίσω από τον Κρις Φρουμ. Νικητής αναδείχθηκε ο Ρώσος Ίλνουρ Ζακαρίν.

του Στέφανου Σουλιώτη

Το όνειρο του Νάιρο Κιντάνα για την κατάκτηση του Γύρου της Γαλλίας φαίνεται να απομακρύνεται τουλάχιστον φέτος. Ανήμερα της εθνικής γιορτής της χώρας του ο 26χρονος Κολομβιανός δεν βρήκε απάντηση όταν ο Κρις Φρουμ κόλλησε στον Ρίτσι Πόρτ που είχε αποσπαστεί δύο χιλιόμετρα πριν από το φινάλε. Και σαν να μην έφτανε αυτό τον Κιντάνα προσπέρασαν στην ανηφόρα και όλοι οι διεκδικητές της γενικής κατάταξης με συνέπεια να χάσει πολύτιμα δευτερόλεπτα. Αν δεν υπάρξει ολική μεταμόρφωση του Κιντάνα και κατακόρυφη πτώση του Φρουμ, το ενδιαφέρον θα επικεντρωθεί στις άλλες δύο θέσεις του βάθρου καθώς η σημερινή επίθεση του Πορτ είχε αυτόν ακριβώς το σκοπό – να τερματίσει δεύτερος ή τρίτος στην τελική γενική κατάταξη. Νικητής στο δέκατο έβδομο ετάπ ήταν ο Ρώσος Ίλνουρ Ζακαρίν ο οποίος αποτέλεσε την πιο ευχάριστη αθλητική είδηση που άκουσαν οι συμπατριώτες του τις τελευταίες ημέρες. Το ετάπ είχε μήκος 184,5 χλμ. και πραγματοποιήθηκε στις ελβετικές Άλπεις. Περιελάμβανε τρεις κατηγοριοποιημένες αναβάσεις και ο τερματισμός πραγματοποιήθηκε στην κορυφή Φινό Εμοσόν. Μετά από μερικές προσπάθειες για ξεκολλήματα, τελικά 14 αθλητές κατάφεραν να σχηματίσουν ένα γκρουπ και να ηγηθούν της κούρσας φτάνοντας τη διαφορά από το πελοτόν στα έντεκα λεπτά. Στις πλαγιές της τελευταίας ανάβασης επιτέθηκαν δύο αθλητές και από κοντά ακολούθησε ο Ζακαρίν ο οποίος στη συνέχεια επιτάχυνε και τους προσπέρασε για να τρέξει μόνος του τα τελευταία χιλιόμετρα του αγώνα και να πάρει την πρώτη του νίκη στον Γύρο της Γαλλίας. Την ίδια στιγμή λίγα χιλιόμετρα πιο πίσω ο Πορτ έκανε την επίθεσή του, ο Κιντάνα απάντησε αλλά ο Κολομβιανός δεν άντεξε πολύ και υποχώρησε στο γκρουπ των φαβορί. Ύστερα ήταν η σειρά του Φρουμ να επιταχύνει για να πιάσει τον Πορτ και τα κατάφερε. Ο Κιντάνα δε μπόρεσε να αντιδράσει και είδε να τον αφήνουν πίσω οι Άνταμ Γέιτς, Ρομέν Μπαρντέ και Φάμπιο Άρου. Ο Κολομβιανός τερμάτισε με διαφορά 28 δευτερολέπτων από τον Φρουμ. Στα αξιοσημείωτα της ημέρας ήταν η σούζα με την οποία πέρασε τη γραμμή του τερματισμού ο Πίτερ Σάγκαν. Το δέκατο όγδοο ετάπ είναι ανηφορική ατομική χρονομέτρηση στις Άλπεις μήκους 17χλμ. από το Σαλάνς στο Μεζέβ.