Χάνει τον κλειστό ο Μαγέφσκι

Ο Τόμας Μαγέφσκι δεν θα πάρει μέρος στους αγώνες του κλειστού, αφού έκανε επέμβαση και έτσι θα χάσει και το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στην Πράγα.

του Τόλη Λελεκίδη

Ο 33χρονος Πολωνός υποβλήθηκε σε εγχείρηση κήλης, την οποία είχε από πέρσι. Ένιωθε κάποιους πόνους, αλλά συνέχισε να κάνει προπόνηση και μάλιστα, πιο εντατική τον Δεκέμβριο, καθώς υπολόγιζε να κατεβεί σε αγώνες στον κλειστό. Όμως επιβάρυνε το πρόβλημα και η επέμβαση ήταν αναγκαία. Τώρα θα περιμένει να κάνει αποκατάσταση για έξι με οκτώ εβδομάδες και μετά θα επιστρέψει και πάλι σε κανονικούς ρυθμούς. Για τον δύο φορές Ολυμπιονίκη της σφαιροβολίας στόχος είναι το παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Πεκίνο το καλοκαίρι. Ν’ αναφέρουμε ότι ενώ στους Ολυμπιακούς αγώνες τόσο στο Πεκίνο το 2008, όσο και στο Λονδίνο το 2012 κατέκτησε τα χρυσά μετάλλια, σε παγκόσμια πρωταθλήματα δεν έχει καταφέρει να κερδίσει. Η καλύτερή του παρουσία ήταν το 2009 στο Βερολίνο, όταν πήρε το ασημένιο μετάλλιο.

Μόσχα (Ρωσία) Ο πρώην αρχιπροπονητής στίβου της Ρωσίας, Βαλεντίν Μασλάκοφ εξήγησε τους λόγους της απόφασής του να παραιτηθεί από τη θέση του. «Όλοι πρέπει να απαντήσουν για τις πράξεις τους. Δεν σκοπεύω να είμαι υπεύθυνος για μια δουλειά που ποτέ δεν είχε εμπλακεί. Γι’ αυτό ζήτησα να παραιτηθώ». Ο 70χρονος είπε επίσης, ότι οι πληροφορίες για παραβίαση των κανόνων για το ντόπινγκ από Ρώσους αθλητές «εμφανίστηκε ξαφνικά» για εκείνον. Ο Ρώσος προπονητής συνεχίζει τώρα να γυμνάζει ένα γκρουπ σπρίντερ.

Σασκατούν (Καναδάς) Η Καναδή «ασημένια» παγκόσμια πρωταθλήτρια στο έπταθλο, Μπράιαν Τίσεν Ίτον σκοπεύει να πάρει μέρος σε τρία αγωνίσματα, τα 100μ. εμπόδια, το μήκος και την σκυταλοδρομία 4×400μ. στους παναμερικανικούς αγώνες τον Ιούλιο.

Πεκίνο (Κίνα) Η ομοσπονδία στίβου της Κίνας στοχεύει στηνν κατάκτηση 4 ή 5 μεταλλίων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Αυγούστου στο Πεκίνο. Ν’ αναφέρουμε ότι και στα τρία προηγούμενα παγκόσμια πρωταθλήματα η Κίνα είχε κατακτήσει από τέσσερα μετάλλια.

Κάλι (Κολομβία) Στον «αέρα» βρίσκεται η επίσημη ιστοσελίδα για το παγκόσμιο πρωτάθλημα παίδων- κορασίδων που θα γίνει στο Κάλι της Κολομβίας. Η ιστοσελίδα http://cali2015.co/en/, είναι διαθέσιμη στην αγγλική και ισπανική γλώσσα.

Πότσνταμ (Γερμανία) Δυνατό ξεκίνημα για τον Γερμανό «ασημένιο» παγκόσμιο πρωταθλητή εφήβων στο δίσκο, Χένινγκ Προύφερ που έριξε 64.44μ. και πέτυχε ατομικό ρεκόρ. Ο νεαρός είναι από τα φαβορί για το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας που θα γίνει στην Εσκιλστούνα.

Μόσχα (Ρωσία) Ο Ρώσος Αλεξέι Ντμίτρικ κέρδισε σε αγώνες μετά μουσικής στο ύψος με άλμα στα 2.28μ.

Νίτρα (Σλοβακία) Ο Σλοβάκος Λούκας Μπιρ πέρασε τα 2.20μ. στο ύψος.

Βαλ ντε Ρέιγ (Γαλλία) Η Γαλλίδα πρωταθλήτρια Ευρώπης νεανίδων στα 100μ., Στέλα Ακάκπο κέρδισε στο φοιτητικό πρωτάθλημα της πατρίδας της τα 60μ. σε 7.31.