ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Χατζηγεωργίου και Θεοδωροπούλου κυπελλούχοι στο ξίφος μονομαχίας

Νίκος Χατζηγεωργίου και Ανδριάνα Θεοδωροπούλου ήταν οι μεγάλοι νικητές στο κύπελλο εφήβων-νεανίδων που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.

του Θανάση Σταθόπουλου

Στο ΟΑΚΑ ολοκληρώθηκε οι αγώνες για το κύπελλο στο ξίφος μονομαχίας εφήβων-νεανίδων, με τους νεαρούς ξιφομάχους να δίνουν μεγάλες μάχες για τη διάκριση και τα μετάλλια, που συνοδεύτηκαν από σπουδαίες αναμετρήσεις. Στην κατηγορία των εφήβων ξεχώρισε ο Νίκος Χατζηγεωργίου, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο 15χρονος ξιφομάχος της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς, ολοκλήρωσε το πουλ με 5/6 νίκες, ενώ στον πρώτο νοκ άουτ αγώνα για τη φάση των “32” επικράτησε του Θοδωρή Λούντζη (Αρίστων Παιανίας) με 15/13.
Στους «16» ξεπέρασε την αντίσταση του Γιώργου Αλεστά (Ίριδα) με 15/6, ενώ στα προημιτελικά κέρδισε και τον Βαγγέλη Παπαϊωάννου εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στα ημιτελικά, αλλά και το μετάλλιο.
Στους «4» και μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση, επικράτησε του Γιώργου Τραΐτση (ΟΞΙΦ), με 15/14, ενώ στον τελικό νίκησε τον Παντελή Καραγιάννη (ΠΑΟ) με 15/8 κατακτώντας τον τίτλο.
Στις νεάνιδες έλαμψε η παρουσία της 15χρονης Ανδριάνας Θεοδωροπούλου, που ήταν και η μεγάλη νικήτρια της κατηγορίας. Αξιοσημείωτο ήταν ότι η ξιφομάχος του Αρίστων Παιανίας σημείωσε πέντε νίκες στα νοκ-άουτ, οι οποίες είχαν συναρπαστική εξέλιξη.
Μετά από το 6/6 στο πουλ, η Θεοδωροπούλου, που τον περασμένο Οκτώβριο είχε κάνει εκπληκτικές εμφανίσεις στο ευρωπαϊκό κύπελλο του Βελιγραδίου, τόσο στο ατομικό, όσο και στο ομαδικό, αντιμετώπισε στη φάση των «32» την Παρασκευή Χατζηφιλιππίδου (Μ.Α Κορδελιού), επικρατώντας με 15/10.
Στις «16» βρήκε μπροστά της την Στέλλα Κεφαλά-Τσόρου (Λ.Ο Βάρης), επικρατώντας με 15/13, ενώ οι αναμετρήσεις θρίλερ συνεχίστηκαν και στα προημιτελικά με τη Θεοδωροπούλου να επικρατεί της Βασιλικής Μπίζας (Ίριδα) με 14/12.
Εκπληκτικός ήταν και ο ημιτελικός με τη 15χρονη να αντιμετωπίζει τη συνομήλική της, Αφροδίτη Ταρενίδου, κερδίζοντας με 11/10, ενώ στον τελικό νίκησε και την Ευρυδίκη Κολέτσου με 15/11 ανεβαίνοντας στο πρώτο σκαλί του βάθρου.