Ξεκίνησαν δυναμικά οι Ιταλοί στο μίτινγκ του Ριέτι

Καλές επιδόσεις σημειώθηκαν στον αγώνα του Ριέτι, με τους Ιταλούς σπρίντερ να δείχνουν σε πολύ καλή κατάσταση.

Πρεμιέρα στη σεζόν έκανε ο Ιταλός σπρίντερ Φιλίπο Τορτού που στο πρώτο του 100αρι, στον προκριματικό, τερμάτισε σε 10.28 ενώ αργότερα στον τελικό τερμάτισε σε 10.31 (-0.1). Στα 100μ γυναικών η Άιλα Ντελ Πόντε έτρεξε την απόσταση σε χρόνο 11.32, με αρνητικό άνεμο 0.2, για να βρεθεί στην τέταρτη θέση παγκοσμίως. Την ακολούθησε η Ιρένε Σιραγκούσα με 11.74. Στην κούρσα των 200μ ο πρωταθλητής των σπριντ Ντάβιντε Ρε τερμάτισε σε 20.69 (+0.3) σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ (είχε 20.90) ενώ νωρίτερα είχε τρέξει τα 100μ σε 10.63.

Στα εμπόδια και την απόσταση των 110μ των ανδρών, ο Βρετανός Άντριου Πότζι κατέγραψε πολύ καλή επίδοση στα 13.44 (+0.2), για να ανέβει στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης για φέτος. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των 100μ με εμπόδια των γυναικών, η Λουμινόζα Μπολιόλο τερμάτισε σε 12.93 (-0.2) για να δείξει την πολύ καλή της φόρμα και για να αφήσει στη δεύτερη θέση με διαφορά την Ελίζα ντι Λατζάρο με 13.27.