ΠΡΑΓΑ 2015

«Χρυσή» η Σπάνοβιτς

Η Ιβάνα Σπάνοβιτς κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού και μάλιστα, χρυσό με εντυπωσιακό άλμα στα 6.98μ.

strong>Πράγα, αποστολή Τόλης Λελεκίδης

Η Σέρβα άλτρια χάρισε μάλιστα, το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία της διοργάνωσης στο αγώνισμα για τη χώρα της. Με την επίδοσή της σημείωσε εθνικό και ατομικό ρεκόρ, βελτίωσε την καλύτερη δική της επίδοση στην Ευρώπη και δεύτερη στον κόσμο. Η όμορφη μηκίστρια ξεκίνησε με ένα καλό άλμα στα 6.80μ. και της απάντησε άμεσα η Γερμανίδα Σοστίν Ταρούμ Μογκουενάρα με 6.83μ. Στο τρίτο της άλμα όμως η Σπάνοβιτς έκανε 6.98μ. και «κλείδωσε» την πρωτιά, αφήνοντας τελικά δεύτερη την Μουγκουενάρα.
Εκπληκτική ήταν και η Φλορεντίνα Μαρίνκου που με 6.79μ. κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, με την ταλαντούχα Ρουμάνα να πετυχαίνει ευρωπαϊκό ρεκόρ νεανίδων.