ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Χρυσή η Τζέλλη στο 2ο Presidents cup

To πρώτο ελληνικό μετάλλιο στο 2ο Presidents cup που διεξάγεται στο Ολυμπιακό κέντρο των Άνω Λιοσίων είναι γεγονός, καθώς η Φανή Τζέλλη ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου των 55 κιλών, στην κατηγορία των νεανίδων.

Μετά τα τρία χάλκινα μετάλλια της πρώτης μέρα με τους Γιώργο Σιμιτσή στα 58 κιλά, την Μαρία Τσαντέ στα 49 κιλά των νεανίδων και την Αρετή Τσίγκα στα 29 κιλά των κορασίδων, ήρθε και το χρυσό.
Η Φανή Τζέλλη, λίγες εβδομάδες μετά την 5η θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ21, βρέθηκε στην κορυφή της κατηγορίας των 55 κιλών των νεανίδων και με αυτόν τον τρόπο εξασφάλισε την πρόκριση για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. «Είμαι πολύ χαρούμενη που κατάφερα να πάρω την πρώτη θέση. Ο συναγωνισμός ήταν έντονος σε αυτό το τουρνουά και για αυτό νιώθω περήφανη που κατάφερα να βρεθώ στην κορυφή της κατηγορίας μου. Yπήρχαν αρκετές αθλήτριες που έχουν κατακτήσει ευρωπαϊκά και παγκόσμια μετάλλια καθώς και πολλά G1, οπότε, ναι ήταν ένα πολύ καλό τεστ για μένα», δήλωσε η Τζέλλη. Να σημειωθεί ότι το χρυσό μετάλλιο της Τζέλλη, είναι το τρίτο για τα ελληνικά χρώματα στην ιστορία του Presidents Cup, μετά από αυτά των Ανθούλα Σινάνη (47κ. κορασίδων) και Χρυσούλα Ιωαννίδου (33κ. κορασίδων) πέρυσι στη Βόνη.
Εκτός από την Τζέλλη, σήμερα κατέκτησαν μετάλλια και οι Αργύρης Σοφοτάσιος και Ελένη Τελιοπούλου που κατέλαβαν την 3η θέση στα 68κ. και 52κ. αντίστοιχα. Το τέταρτο ελληνικό μετάλλιο της ημέρας, ήρθε από τον Ραφαέλ Παππά που ήταν τρίτος στα 45κ. παίδων. Ένα μετάλλιο που επίσης του χάρισε την απευθείας πρόκριση για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της ηλικιακής κατηγορίας του.