ΑμεΑ

Χρυσός και στη σφαίρα

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Μανώλης Στεφανουδάκης κατακτώντας αυτή την φορά το χρυσό μετάλλιο στην σφαιροβολία με 8.27μ., στο 5 ανοιχτό στίβου Σάρτζα στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Άλλο ένα χρυσό μετάλλιο πρόσθεσε στην συλλογή του ο Μανώλη Στεφανουδάκη (F54) στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα. Ο «χάλκινος» Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου, στην πρεμιέρα του 5ου Σάρτζα διεθνούς ανοικτού μίτινγκ στίβου, κατέκτησε την πρώτη θέση στη σφαιροβολία των κατηγοριών από 53 έως 56 με βολή στα 8 μέτρα 27 εκατοστά και 727 πόντους (7.96, 8.15, 7.34, 7.93 και 7.93μ). Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ιορδανός Χουσάμ Αλκχατίμπ (F56) με 9.81μ. (694 πόντους) ενώ τρίτος ήταν ο Σααέντ Νταχμανί (F53) από τα ΗΑΕ με 6.39μ. (546 πόντους).
Στον τελικό των 400 μέτρων Τ36-38, αγωνίστηκε και ο Λουκάς Πρωτονοτάριος (T36) τερματίζοντας 4ος με 1:05.66. Μόλις 2 ημέρες μετά από την τελευταία του κούρσα και με πάρα πολύ αντίθετο άνεμο στο μεγαλύτερο μέρος της ,ήταν πολύ κοντά στο ατομικό του ρεκόρ. Μετά τον τερματισμό του το πρώτο πού είπε στον προπονητή του ήταν «Με κούρασε ο άνεμος». Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Αμπάς Αλ-Νταραγί (T38) με 54.51, ενώ ακολούθησε ο Τυνήσιος Αμπές Σαϊντί (Τ38) με 56.97.