Χρυσό για τον Ηλία στην Σακάρια της Τουρκίας

Στον αγώνα που ανήκει στη σειρά marathon series της UCI, ο Περικλής Ηλίας αναδείχθηκε χθες νικητής ανάμεσα σε 48 ποδηλάτες.

του Παναγιώτη Βότση

Όπως έχουμε αναφέρει, η Εθνική ομάδα ορεινής ποδηλασίας βρίσκεται από την Τετάρτη στην πόλη Σακάρια της Τουρκίας που βρίσκεται ανατολικά της Κωνσταντινούπολης. Στον πρώτο αγώνα, αυτόν που διεξήχθη χθες, συμμετείχε μόνο ο έμπειρος Περικλής Ηλίας από την ελληνική αποστολή και πήρε την πρώτη θέση. Αυτή του δίνει 100 πολύτιμους βαθμούς για την Ολυμπιακή κατάταξη, οι οποίοι στην επόμενη ανανέωση της λίστας θα ανεβάσουν την ελληνική ομάδα στη 19η θέση, από την 20η που ήταν πριν. Ο 33χρονος ολοκλήρωσε τους τρεις γύρους συνολικής απόστασης 125 χιλιομέτρων σε χρόνο 5:37.43. Στην 6η θέση ολοκλήρωσε η Κατερίνα Ελευθεριάδου στον αντίστοιχο αγώνα των γυναικών, κερδίζοντας 45 βαθμούς UCI, ενώ πρώτη τερμάτισε η Σουηδέζα Τζένι Στένερχαγκ.

Στον δεύτερο αγώνα που θα γίνει αύριο με επονομασία Sakarya MTB Cup θα συμμετάσχουν πέρα από τον Ηλία, ο Δημήτρης Αντωνιάδης, ο Χαρούν Μόλλα και ο Ηλίας Τσορτουκτσίδης.