Αποστολή Γκουανγκτζού 2019: Χρυσό οι ΗΠΑ, χάλκινο η Αυστραλία

ΟΙ ΗΠΑ ως το απόλυτο φαβορί επιβεβαίωσε τον τίτλο της και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τουρνουά πόλο των γυναικών με την Αυστραλία να κατακτά το χάλκινο.

Ο τελικός του 2017 της Βουδαπέστης επαναλήφθηκε με το ίδιο αποτέλεσμα. Οι Αμερικανίδες σαφώς ανώτερη και πολύ πιο πλήρη ομάδα από οποιαδήποτε άλλη, κέρδισε τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο της και έγινε η μοναδική ομάδα που το έχει καταφέρει. Το 2017 το σκορ ήταν 13-6, αυτή τη φορά οι Ισπανίδες πίεσαν λίγο παραπάνω και ο τελικός έληξε 11-6.
Οκτάλεπτα 3-1, 2-2, 4-0, 2-3
ΗΠΑ (Κρικοριάν) Σάιντεμαν 1, Φάταλ 1, Χάουστσαϊλντ 1, Στέφενς 2, Χαραλαμπίδη 1, Νέουσουλ 3, Α. Φίσερ 1, Μ. Φίσερ 1.
Ισπανία (Ότσα) Ορτίζ 2, Ταράγκο 3, Φόρκα 1

Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο, έγινε μεγάλο ντέρμπι με την Αυστραλία να κερδίζει τελικά το χάλκινο μετά από ένα καλο δεύτερο οκτάλεπτο που ήταν και το μοναδικό που σκόραρε ένα γκολ παραπάνω από την Ουγγαρία.
Οκτάλεπτα 3-3, 4-3, 1-1, 2-2
Αυστραλία (Μιχαΐλοβιτς) Μπάκλινγκ 2, Χάλιγκαν 1, Νοξ 2, Γουέμπστερ 1, Ριντζ 1, Αραντσίνι 3.
Ουγγαρία (Μπίρο) Σίλαγκι 1, Πάρκες 1, Γκουρισάτι 2, Κέστελι 3, Λέιμετερ 1. Σαμπάι 1.