Χρυσός και γρήγορος στα 200μ. ύπτιο ο Χρήστου άγγιξε το όριο για το παγκόσμιο

Άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση από τον Απόστολο Χρήστου στο γκόλντεν τουρ «Καμίλ Μουφά« της Μασσαλίας όπου κολύμπησε σε ακόμα έναν τελικό πολύ γρήγορα κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο.

του Σούλη Μέζου

Ο Χρήστου ήταν ο νικητής στα 200μ. ύπτιο αγγίζοντας το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Γκουάνγκζου (1:58.34). Ο αθλητής του Παναγιώτη Βελέντζα κέρδισε τον τελικό κολυμπώντας σε 1:58.44 και ήταν ο μοναδικός που κατέβηκε τα δύο λεπτά. Ο Μαξένς Οράνζ ολοκλήρωσε σε 2:00.27 και ο Γιάκοβ Τουμάρκιν σε 2:00.99.
Στη δεύτερη θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα του στα 400μ. μεικτής ο Απόστολος Παπαστάμος κολυμπώντας σε 4:22.23 για να χάσει από τον Ούγγρο Ντέιβιντ Βλεραζτο που ολοκλήρωσε σε 4:17.11. Τρίτος ο Γάλλος Εμάνουελ Λιμοζίν με 4:35.64.
Στην 5η θέση του τελικού των 200μ. πρόσθιο ολοκλήρωσε ο Σάββας Θώμογλου με 2:16.63. Νικητής ο Ολλανδός Άρνο Καμίνγκα με 2:09.86.
Στα 200μ. πεταλούδα, η Γεωργία Δαμασιώτη έκανε 2:16.18 και ήταν 6η στον τελικό όπου επικράτησε η Κατίνκα Χόσου με 2:07.84 και την ακολούθησε η συμπατριώτισα της Ουγγαρέζα Λιλιάνα Σίλαγκι με 2:08.01 και η Ισπανίδα Μιρέια Μπελμόντε με 2:13.09.