Χρυσός με ρεκόρ και ο Φερνάντες!

Με διαφορά λίγης ώρας, η Ελλάδα πανηγύρισε δύο χρυσά μετάλλια μαζεμένα στους Παραολυμπιακούς του Ρίο. Μετά τον Παύλο Μάμαλο στην άρση βαρών σε πάγκο, ο Σεν Τζον Φερνάντες πήρε το χρυσό στη σφαιροβολία της κατηγορίας F53 και μάλιστα με Παραολυμπιακό ρεκόρ!

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα με τον Αμερικανό Σκοτ Σέβερν το οποίο είχε νικήσει και πέρσι στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που έγινε στη Ντόχα, ο Φερνάντεζ πήρε τη νίκη με διαφορά τριών εκατοστών!
Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε με την πρώτη βολή κάνοντας ρεκόρ. Με βολή στα 8.44μ. ξεπέρασε το 8.35μ. το οποίο είχε πριν από τους Αγώνες. Ακολούθησαν βολές στα 8.39μ. και 8.22μ. δείχοντας φοβερή σταθερότητα. Ο Σέβερν απάντησε με 8.27μ., 8.37μ. και 8.15μ. δείχνοντας ότι θα γίνει τρομερός τελικός.
Από κοντά και ο Ιρανός, Ασαντολάχ Αζίμι, έριξε στην πρώτη τριάδα των προσπαθειών του, 7.47μ., 8.06μ. και 8.14μ. για να βρεθεί στην τρίτη θέση. Οι τρεις τους ξεχώρισαν καθώς ήταν οι μόνοι που κατάφεραν να ξεπεράσουν τα οκτώ μέτρα.
Στο δεύτερο γύρο των προσπαθειών, ο Φερνάντες είχε καλύτερη βολή στα 8.22μ. με τον Αμερικανό Σέβερν, να βελτιώνει την επίδοση του στην τελευταία προσπάθεια, στέλνοντας τη σφαίρα στα 8.41μ. Τρία εκατοστά πίσω από τον Έλληνα. Ο Αζίμι ολοκλήρωσε με καλύτερη βολή στα 8.14μ. και πήρε το χάλκινο μετάλλιο.
Ο Φερνάντες να σημειωθεί ότι είναι και χάλκινος Ολυμπιονίκης του 2008 ενώ στο Ρίο ταξίδεψε έχοντας τους τίτλους του παγκόσμιου πρωταθλητή 2015 και πρωταθλητή Ευρώπης 2016.
Το χρυσό του Φερνάντες είναι το 11ο της ελληνικής ομάδας, τέταρτο χρυσό συνολικά, ενώ είναι και το έκτο του στίβου (2-2-2) όλα στις ρίψεις.