ΤΖΟΥΝΤΟ

Χρυσός ο Ντανατσίδης στο όπεν της Ωκεανίας!

Τρομερή εμφάνιση από τον Αλέξη Ντανατσίδη στο όπεν της Αυστραλίας, όπου κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου!

Ο Έλληνας τζουντόκα ήταν πραγματικά σαρωτικός στην κατηγορία των 81κ. όπου συμμετείχαν αρκετοί από τους κορυφαίους τζουντόκα αυτή τη στιγμή στον κόσμο μεταξύ αυτών και ο Βεντάτ Αλμπαϊράκ (πρώην Ρόμαν Μουστόπουλος) Νο4 στην παγκόσμια κατάταξη.
Ο Ντανατσίδης κέρδισε στον τελικό πριν από λίγο το Νο9 της παγκόσμιας κατάταξης Ασλάν Λαπινάγκοφ (Ρωσία) με ίπον.
Ο Έλληνας πρωταθλητής για να φτάσει στον τελικό απέκλεισε στον πρώτο γύρο τον Αργενιντό Τόμας Μοράλες με ίπον στο 2:54, στη συνέχεια τον Αυστραλό Έοϊν Κάφλαν με τον ίδιο τρόπο στο 1:52 για να συνεχίσει με νίκη, επίσης με ίπον στο 3:34 επί τους Ντορίν Γκοτονοάγκα (Μολδαβία). Στον ημιτελικό νίκησε τον Ιταλό Αντρέα Ρέτζις σε 2:24 με ίπον.

Στα 70κ. των γυναικών, η Ελισάβετ Τελτσίδου πέρασε τον πρώτο γύρο άνευ αγώνα και στον δεύτερο αποκλείστηκε από την Πολωνή Ντάρια Πογκόρζελεκ χάνοντας στο χρυσό σκορ μετά από παράταση τριών λεπτών και 36 δευτερολέπτων.