Θύμισε ντέρμπι από άλλες εποχές

Ο Ολμπιακός ήταν ο νικητής στον αγώνα που άνοιξε την 9η αγωνιστική στη βόλεϊ λιγκ, καθώς επικράτησε επί οτυ Ηρακλή 3-1, σε έναν αγώνα που θύμισε ντέρμπι από τα παλιά.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει δύο ευκαιρίες να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 2-2 σετ όμως έχασε και τα δύο σετ μπολ για να πάρει τελικά ο Ολυμπιακός τη νίκη σε μια δύσκολη όπως αποδείχθηκε αναμέτρηση, για να φτάσει τους 27 βαθμούς έχοντας το απόλυτο.
Οι ερυθρόλευκοι αγωνίστηκαν με βασικό διαγώνιο τον Ζουπάνι και ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα απέναντι στον Ηρακλή που μπήκε «παγωμένα» με κακή υποδοχή και υποτονική επιθεση. Η επικράτηση του Ολυμπιακού ήταν εύκολη στο 1ο σετ (25-16) αλλά στη συνέχεια ο Ηρακλής «έδεσε» την υποδοχή του και ισορρόπησε τον αγώνα. Από εκείνη τη στιγμή ο αγώνας έγινε ντέρμπι. Μάλιστα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-11 στο 2ο σετ αλλά το σερβίς του Κοπρίβιτσα χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και οι παίκτες του έκαναν διαδοαχικά λάθη. Ο Ηρακλής με συνολικό σερί 5-0 πέρασε μπροστά 16-14 και με το χαμένο σερβίς του Σουλτανόπουλου ξέφυγε και 20-16. Ηταν η στιγμή που ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Με τον Φιλίποφ στο σερβίς και με διαδοχικά μπλοκ σε Καλαντάντζε και Κοπρίβιτσα έκανε σερί 4-0 για το 20-20. Ο Καλαντάντζε έκανε το 21-20 και ο Φράγκος έκανε δύο λάθη με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να κάνει το 23-20 και να πάρει το σετ 25-21 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.
Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο 3ο σετ κέρδισε τις μάχες πάνω στο φιλέ και ξέφυγε με 11-7. Αυτή τη φορά κράτησε το προβάδισμα και το αύξησε στο 19-14 με τον άσσο του Κοκκινάκη και μέχρι το τέλος του σετ κράτησε τη διαφορά για το 25-21 και 2-1 σετ.
Το πιο καθοριστικό ήταν το 4ο σετ με τον Ηρακλή να ξεφεύγει με 7-4 χάρις το καλό μπλοκ. Ο Ολυμπιακός ιοφάρισε 10-10 και ακολούθησε μάχη πόντο πόντο με τον Ηρακλή να έχει σχεδόν πάντα το προβάδισμα με έναν πόντο. Ο Καλαντάντζε έκανε το 24-23 και ο Άθος ισοφάρισε 24-24. Το μπλοκ των Γάτση, Καλαντάντζε πάνω στον Τσούπκοβιτς έκανε το 25-24 για τον Ηρακλή αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να βγει από τα σχοινιά όταν οι διαιτητές χρέωσαν με φιλέ τον Καλαντάντζε (25-25). Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με το μπλοκ του Σουλτανόπουλου στον Κοπρίβιτσα και ο Κοπρίβιτσα απάντησε με μπλοκ στον Φράγκο (26-26). Ο Καλαντάντζε χρεώθηκε πάλι φιλέ για να γίνει το 27-26, αλλά ο Φράγκος έχασε το σερβίς (27-27). Ο αγώνας κρίθηκε τελικά με 29-27 χάρις την επίθεση του Τσούπκοβιτς και την άουτ επίθεση του Καλαντάντζε.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 21-25, 25-21, 29-27)
Ολυμπιακός (Μπόσκαν) Νταφ 5π. (3/5επ., 2 μπλοκ), Ζουπάνι 20 (17/33, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 17 (12/26, 4 μπλοκ, 1 άσσος, 73%υπ., 67% αρ.), Άθος 10 (10/21), Τσούπκοβιτς 21 (21/37, 57%υπ., 29αρ.) / Στεφάνου (λ. – 52%υπ. 36%αρ.), Σουλτανόπουλος 3 (2/2, 1 μπλοκ), Φράγκος (33%υπ., 33%αρ.), Στιβαχτής.
Ηρακλής (Ορφανός) Κοπρίβιτσα 13π. (9/21επ., 4 μπλοκ), Καλαντάντζε 24 (21/47, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κιόσσης 9 (5/7, 4 μπλοκ), Πέντσεφ 5 (1/3, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ριζόπουλος 2 (2/11, 65% υπ., 55% αρ.), Γάτσης 15 (9/13, 5 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπαμπαλιούτας (λ. – 76%υπ., 60αρ.), Ηλίας, Χριστόφας.