ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Πρώτες και με διαφορά

Η σειρά των ΗΠΑ ήταν σήμερα να κατακτήσουν το πρώτο τους χρυσό μετάλλιο στο Νανίνγκ της Κίνας. Οι Αμερικανίδες επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους στο ομαδικό γυναικών, κερδίζοντας τις Κινέζες.

του Άκη Ιωακείμογλου

Ο δεύτερος τελικός του παγκοσμίου πρωταθλήματος ενόργανης γυμναστικής στο Νανίνγκ ολοκληρώθηκε με τις Αμερικανίδες στο ομαδικό γυναικών να ανεβαίνουν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και να διατηρούν τον τίτλο που κατείχαν από το 2011. Η κατάταξη όσον αφορά τα μετάλλια ήταν η ίδια με αυτή που προέκυψε μετά τον προκριματικό, ενώ ανακατατάξεις
στις θέσεις είχαμε από την τέταρτη και κάτω. Οι ΗΠΑ συγκέντρωσαν την υψηλότερη βαθμολογία και στα τέσσερα όργανα και κατέκτησαν το χρυσό με 179.280 βαθμούς, 6.693 περισσότερους από την οικοδέσποινα Κίνα, που είχε 172.587 βαθμούς. Η κυριαρχία των Αμερικανίδων ήταν τέτοια που ακόμα και τα λάθη που έγιναν στη δοκό ισορροπίας από την Μπάιλς και τη Ρος, δεν τους στοίχισαν. Τρίτη ήταν η Ρωσία με 171.462 β., ενώ η Ρουμανία που προκρίθηκε ως έβδομη στον τελικό αναρριχήθηκε στην τέταρτη θέση.