STORY

Πρώτη η Σοφία

Η απογευματινή συμμετοχή της Σοφίας Ασουμανάκη στον ημιτελικό της Γ’ κατηγορίας του σκιφ των γυναικών στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία, με τη νεαρή αθλήτρια να κερδίζει την πρόκριση για τον αυριανό μικρό τελικό, ως η 1η της σειράς της.

του Νίκου Κούδα
follow me @nkoudas

Η κωπηλάτρια του Ελληνικού Ναυτικού Ομίλου Αιγυπτιωτών επικράτησε με άνεση στον 2ο ημιτελικό της Γ΄κατηγορίας με επίδοση 08:02.72, εξασφαλίζοντας έτσι την παρουσία της στον αυριανό μικρό τελικό, που θα διεξαχθεί στις 12:29 ώρα Ελλάδος. Η Σοφία ήταν εξαιρετική σε όλη τη διάρκεια της κούρσας, καθώς ήταν 2η μετά τα 500μ. με πέρασμα 02:00.88, ενώ στη συνέχεια πέρασε στην 1η θέση, με χρόνους 04:04.65 και 06:04.97 στα 1.000μ. και στα 1.500μ. αντίστοιχα, την οποία και διατήρησε ως το τέλος της διαδρομής.
Δεύτερη αναδείχθηκε η Τσέχα Κριστίνα Φλαϊσνέροβα, με επίδοση 08:03.81, ενώ τρίτη ήταν η Κροάτισσα Βαλεντίνα Πλέγιτς, που σημείωσε χρόνο 08:04.34, με τις δύο αθλήτριες να πλαισιώνουν την Ασουμανάκη στον αγώνα του Σαββάτου.