ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

12ος ο Βολικάκης στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Ο Χρήστος Βολικάκης δε μπόρεσε να βελτιώσει την ένατη θέση που κατέκτησε στο Λονδίνο το 2012 καθώς κατέλαβε τη δωδέκατη στο κέιριν του Ολυμπιακού τουρνουά ποδηλασίας πίστας στο Ρίο.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο 28χρονος Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε έκτος στον μικρό τελικό με διαφορά 0.514 από τον νικητή Σαμ Γουέμπστερ. Ο Αυστραλός τερμάτισε πρώτος σε 10.206 με αποτέλεσμα να καταλάβει την έβδομη θέση στην τελική κατάταξη του κέιριν. Νωρίτερα στον πρώτο ημιτελικό ο Βολικάκης είχε καταταγεί πέμπτος χάνοντας την ευκαιρία να προκριθεί στον μεγάλο τελικό ώστε να διεκδικήσει μετάλλιο. Χρυσός Ολυμπιονίκης αναδείχθηκε ο Τζέισον Κέινι με χρόνο 10.113 ο οποίος έφτασε τα έξι χρυσά μετάλλια στο σύνολο (τρία στο Ρίο) και πλέον βρίσκεται μαζί με τον βετεράνο Κρις Χόι στην πρώτη θέση της λίστας των Βρετανών αθλητών με τις περισσότερες Ολυμπιακές νίκες. Δεύτερος τερμάτισε ο Ολλανδός Μάτις Μπούκλι (+0.040) και τρίτος ο Μαλαισιανός Αζιζουλχασνί Αγουάνγκ (+0.085).

Στον αγώνα διατάχθηκε δύο φορές η επανάληψη της εκκίνησης καθώς οι αθλητές παραβίασαν του κανονισμούς. Συγκεκριμένα την πρώτη φορά ο Κένι και ο Αγουάνγκ πέρασαν την πίσω ρόδα του ντέρνι πριν εκείνο αποχωρήσει από την πίστα, ενώ τη δεύτερη φορά συνέβη ακριβώς το ίδιο από τον Γιοακίμ Έιλερς. Στο όμνιουμ γυναικών η Λόρα Τροτ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 230 βαθμούς και έκανε δύο τις νίκες στο Ρίο (είχε προηγηθεί το χρυσό στην ομαδική καταδίωξη). Η 24χρονη αθλήτρια έγραψε ιστορία καθώς έγινε η Βρετανίδα με τα περισσότερα μετάλλια στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων. Πλέον μετράει τέσσερα και όλα είναι χρυσά. Τη δεύτερη θέση στο αγώνισμα κατέκτησε η Αμερικανίδα Σάρα Χάμερ με 206 και την τρίτη η Ζολιέν Ντ΄Ορ από το Βέλγιο με 199 βαθμούς. Στο σπριντ γυναικών η Γερμανίδα Κριστίνα Βόγκελ πανηγύρισε τη νίκη κόντρα στην Βρετανίδα Τζέσικα Τζέιμς που κατέκτησε το ασημένιο. Στη μάχη για το χάλκινο μετάλλιο η Βρετανίδα Κέιτι Μάρσαντ νίκησε την Ολλανδέζα Έλις Λίγκτλι.