ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

2/3 για τα ελληνικά πληρώματα στην τελική Ολυμπιακή πρόκριση

Μπορεί να μην έγινε το απόλυτο 3/3 αλλά τα ελληνικά κουπιά τα πήγαν περίφημα στους τελικούς της προ-Ολυμπιακής ρεγκάτας της Λουκέρνης, καθώς η Ελλάδα κέρδισε άλλες δύο προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και η αποστολή γίνεται όλο και μεγαλύτερη.

Τρεις συμμετοχές στους μεγάλους τελικούς της διοργάνωσης είχε η Ελλάδα και στους δύο από αυτούς ήρθαν δεύτερες θέσεις και Ολυμπιακά εισιτήρια. Πρώτα, η Ζωή Φίτσιου και η Μιλένα Κοντού αγωνίστηκαν στον τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών και με χρόνο 7:05.07 τερμάτισαν στην δεύτερη θέση πίσω από το πλήρωμα της Γαλλίας, που κέρδισε την κούρσα με 7:02.54. Οι δύο χώρες μοιράστηκαν τα δύο διαθέσιμα Ολυμπιακά εισιτήρια. Λίγο αργότερα ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου και Πέτρος Γκαϊδατζής συμμετείχαν στον τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών των, όπου και τερμάτισαν στην δεύτερη θέση με 6:26.29, χάνοντας την πρωτιά στα τελευταία μέτρα, όπου οι Γάλλοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και πέρασαν πρώτοι την γραμμή του τερματισμού με 6:26.10. Όπως στις γυναίκες έτσι και στους άνδρες, οι προκρίσεις αριθμούσαν στις δύο.
Στον τελικό του διπλού σκιφ των ανδρών αγωνίστηκαν οι Γιάννης Καλανδαρίδης και Νίκος Χωλόπουλος και έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για να κερδίσουν και αυτοί με την σειρά τους την πρόκριση, αλλά δεν ήταν εφικτό. Με επίδοση 6:33.20 ολοκλήρωσαν τον αγώνα τους στην πέμπτη θέση. Η Ευαγγελία Φράγκου κατέλαβε την όγδοη θέση στην τελική κατάταξη του σκιφ μετά την εμφάνισή της στον Β’ τελικό, όπου ήταν δεύτερη με 7:55.32. Στην δίκωπο των ανδρών, οι Ζήσης Μπουκουβάλας και Θανάσης Παλαιοπάνος κατετάγησαν στην έβδομη θέση.