2:29:39 ο Καλομοίρης στη Ρώμη

Ο Μιχάλης Καλομοίρης επέστρεψε στο μαραθώνιο της Ρώμης, δύο χρόνια μετά τον τελευταίο του αγώνα στην αιώνια πόλη, όταν ακόμα ήταν gold label της IAAF.

O αθλητής του Ολυμπιακού, ολοκλήρωσε τη διαδρομή σε 2:29:39 και κατέλαβε τη 16η θέση. Θυμίζουμε ότι νικητής του αγώνα στους άνδρες ήταν ο Αιθίοπας Σούρα Κιτάτα Τολά με 2:07:28, ενώ στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ράχμα Τούσα Τσότα, επίσης από την Αιθιοπία με 2:27:21. Πρώτος Ευρωπαίος στους άνδρες ήταν ο 42χρονος Ιταλός Αχμέντ Νασέφ με 2:16:39.
Να σημειωθεί όμως ότι ο μοναδικός από όλους τους δρομείς της Ρώμης που ήταν παρών στους Αγώνες του Ρίο, ήταν ο Μιχάλης Καλομοίρης.