ΑμεΑ

6ος στο παγκόσμιο ο Κωστάκης

Την 6η θέση κατέλαβε στα 200μ. ελεύθερο ο Γιάννης Κωστάκης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που πραγματοποιείται στην Γλασκόβη.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Με χρόνο 3:57.02 ο Κωστάκης τερμάτισε στην 6η θέση στα 200μ. ελεύθερο κατηγορίας S3 με το χρυσό μετάλλιο να καταλήγει στο μεγέλο φαβορί, τον Ουκρανό Ντιμίτρο Βινοράντετς με 3:28.89. Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Ρώσος Αλεξάντερ Μακάροφ με 3:35.19 και τρίτος ήταν ο Ιταλός Βινσέντζο Μπόνι με 3:41.96.
Για την Εθνική ομάδα κολύμβησης απομένει ένας ακόμα τελικός σήμερα αυτός της ομάδας μεικτής στα 4Χ50μ. αποτελούμενη από την Αλεξάνδρα Σταματοπούλου, Χρυσούλα Αντωνιάδου, Αντώνη Τσαπατάκη και Γιώργο Σφαλτό ο τελικός θα πραγματοποιηθεί 22:39 ώρα Ελλάδος τους αγώνες μπορείτε να τους δείτε στο παρακάτω link.