ΧΡΥΣΟΣ ο Βάρχολμ

Δεν χάνει ο Κάρστεν Βάρχολμ και δεν έχασε ούτε σήμερα παρά τον επισοδειακό τερματισμό στα 400μ και θα προσθέσει ακόμα ένα μετάλλιο στην συλλογή και θα κερδίσει ξανά τον τίτλο που κατέκτησε το 2019 στην Γλασκόβη.
Στα πρώτα 300μ της κούρσας ο Νορβηγός έδειχνε πολύ δυνατός και με την απόσταση που είχε αναπτύξει από τους αντιπάλους του, θα πίστευε κανείς ότι δύσκολα θα τον φτάσει κάποιος. Όμως στην τελική ευθεία πριν τον τερματισμό έχασε τις δυνάμεις, την ενέργεια και τον βηματισμό του, αλλά κρατήθηκε και πέρασε πρώτος την γραμμή του τερματισμού με 45.35. Πολύ κοντά στο να του κλέψει το μετάλλιο βρέθηκε ο Γιουλιέν Βατρίν (Βέλγιο), ο οποίος ξεπέρασε τον εαυτό του και έχασε για λίγο το χρυσό μετάλλιο με 45.44, μια επίδοση όμως που αποτελεί νέο εθνικό ρεκόρ. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Καρλ Μπενγκτστρεμ (Σουηδία) με χρόνο 45.77.