A1 ανδρών: Ο ΑΝΟΓ πήρε το ντέρμπι

Ο ΑΝΟΓ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στη Γλυφάδα που ήταν το πιο συναρπαστικό της 7ης αγωνιστικής στην Α1 πόλο των ανδρών.

Αν και η Γλυφάδα ήταν μπροστά με ένα γκολ στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου (2-1), ο ΠΑΟΚ με ένα επί μέρους σκορ 3-2 στην δεύτερη περίοδο, έφεραν το ματς στα ίσα στο τέλος του ημιχρόνου (4-4). Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι ισοπαλία και στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου (7-7). Αν και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7-6, ο αγώνας ήταν ντέμπι και είχε σκληρές άμυνες, ένταση και αποβολές με κόκκινη κάρτα, για διαμαρτυρία, του προπονητή του ΠΑΟΚ Θοδωρή Χατζηθεοδώρου και του βοηθού προπονητή του ΑΝΟ Γλυφάδας Γιάννη Πατέρα. Η Γλυφάδα ανέτρεψε το προβάδισμα και επικράτησε εντός έδρας του ΠΑΟΚ με 9-8. Η Γλυφάδα ανέβηκε στους έξι πόντους και στο 2-5, ίδιο ρεκόρ και ίδιους πόντους με τον ΠΑΟΚ.
Οκτάλεπτα: 2-1, 2-3, 3-3, 2-1.
ΑΝΟΓ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Τζελάτης 1, Γιαννόπουλος 1, Παπαγεωργίου 2, Φωτόπουλος 1, Μπρίκιτς 2, Μιγιούσκοβιτς 1, Μπελέσης 1.
ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Μηλάς 1, Προσινικλής Ν. 1, Κεχαλάρης 3, Μιλάρντοβιτς 1, Σγουρίδης 1, Κούπμαν 1

Εύκολα το Περιστέρι

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα από τον Παναθηναϊκό ο ΓΣ Περιστερίου που έφτασε στη νίκη με 17-7. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν με τέσσερα γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (7-3). Η ομάδα των δυτικών προαστίων συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε εντός έδρας του Παναθηναικού με 17-7. Για το Περιστέρι σκόραραν οι 12 από τους 15 πολίστες που είχε στην αποστολή και ανέβηκε στο 5-2, με τους πράσινους να πέφτουν στο 2-5.
Οκτάλεπτα 3-1, 4-2, 5-2, 5-2
ΓΣ Περιστερίου (Κώστας Λούδης): Παπανικολάου 1, Φάρκας 3, Φάρμερ 1, Γερακούδης 1, Κουκουμάκης 2, Μπιτσάκος Χρ. 1, Καρούντζος 2, Αγκόρτσας 1, Παπασηφάκης 1, Τοράκης 1, Λαδας 1, Μυρίλος 2
Παναθηναϊκός (Μιχάλης Λαζαρίδης): Ξενάκης 3, Κουρλιάφτης 1, Πανταζόπουλος 1, Ρομπόπουλος 1, Δευτεραίος 1.

Συνεχίζει νικηφόρα ο Απόλλωνας

Άλλη μία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Απόλλωνας που επικράτησε 9-6 από του Παλαιού Φαλήρου. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά (5-4), με τον Απόλλωνα χάρη σε ένα επί μέρους σκορ 3-1, να προηγείται με τρία γκολ στο τέλος του τρίτου οκταλεπτου (8-5). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο τέταρτο οκτάλεπτο και επικράτησαν του Παλαιού Φαλήρου με 9-6. Ο Απόλλων Σμύρνης ανέβηκε στο 6-1, ενώ το Παλαιό Φαλήρο έπεσε στο 2-5.
Οκτάλεπτα 2-2, 3-2, 3-1, 1-1
Απόλλωνας Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαρδίκας 1, Χονδροκούκης 1, Βίσκοβιτς 2, Γούνας 3, Σολανάκης 2.
Παλαιό Φάληρο (Δημήτρης Κραβαρίτης): Τζώρτζης 1, Σέιν 1, Ντε Φρέιτας 3, Τσαχιλίδης 1.