Αγώνας Ολυμπιακού επιπέδου στο Σαν Τζιόρτζιο

Εξαιρετικός αγώνας ανωμάλου δρόμου πραγματοποιήθηκε στην Ιταλία. Στο Σαν Τζιόρτζιο έγινε το 60ο Καμπότσιο που είναι αγώνας πιστοποιημένος από την IAAF συμμετείχαν σπουδαία ονόματα με την Ομπίρι και τον Εντρίς να είναι η νικητές.

Η αργυρή Ολυμπιονίκης του Ρίο στα 5.000μ. Έλεν Ομπίρι νίκησε την χρυσή Ολυμπιονίκη των 1.500μ. Φέιθ Κιπγιέγκον τερματίζοντας τον αγώνα των 5χλμ. σε 18:33 κάνοντας ρεκόρ διαδρομής καταρρίπτοντας το 18:56 που έκανε πέρσι η Άλις Άπροτ, με την Κιπγιέγκον να ακολουθεί με 18:36. Στην τρίτη θέση ολοκλήρωση η παγκόσμια πρωταθλήτρια ανωμάλου δρόμου, Άγκνες Τίροπ κάνοντας 18:56 για να ολοκληρώσει την τριάδα της Κένυας στο βάθρο των νικητριών.
Στους άνδρες έγινε σπουδαία μάχη στο 10αρι ανάμεσα στον Μουκτάρ Εντρίς και τον Ιμανέ Μεργκά. Τελικά στον «εμφύλιο» της Αιθιοπίας επικράτησε ο Εντρίς με 28:54 για να τον ακολουθήσει ο συμπατριώτης του με 28:55. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Κενυάτης Τζάιρους Μπίρετς με 28:59, ενώ έκτος ήταν ο χρυσός Ολυμπιονίκης των 3.000μ. στιπλ στο Ρίο, Κονσέσλους Κιπρούτο με 29:20.