Αμερικάνικα τράιαλς: Σούπερ επιδόσεις και εκπλήξεις

Η δεύτερη μέρα των αγώνων των αμερικάνικων τράιαλς της κολύμβησης που διεξάγονται στην Ινδιανάπολις παρουσία 20.000 θεατών(!) έχει εξαιρετικές επιδόσεις, αλλά και εκπλήξεις με τοπ ονόματα να μένουν εκτός Ολυμπιακών Αγώνων.

Φοβερός τελικός έγινε στα 100μ πεταλούδα όπου σημειώθηκαν τρεις αό τις οκτώ καλύτερες επιδόσεις όλων των εποχών, με την πρώτη τριάδα να κατεβαίνει τα 56 δευτερόλεπτα! Η Γκρέτσεν Γουόλς κέρδισε με 55.31 και δεύτερη ήταν η Τόρι Χασκ με 55.552. Τρίτη και επιλαχούσα η Ρίγκαν Σμιθ με 55.62. Θυμίζουμε ότι στο 100αρι πεταλούδας, οι Αμερικανοί δεν κέρδισαν μετάλλιο στο Τόκιο με την Τόρι Χασκ να μένει τέταρτη με 55.73 και την Κλερ Κουρζάν εκτός τελικού.

Ο Κάρσον Φόστερ ήταν ο θριαμβευτής στα 400μ μεικτή, κόντρα στο δίδυμο που έκανε το 1-2 στο Τόκιο. Ο Φόστερ ήταν πρώτος στον τελικό με 4:07.69 και ο χρυσός Ολυμπιονίκης Τσέις Κάλιζ δεύτερος με 4:09.39. Εκτός έμεινε ο αργυρός Ολυμπιονίκης Τζέι Λίδερλαντ που ήταν τρίτος στα τράιαλς με 4:12.34

Πολύ κοντά ήταν όλοι στον τελικό των 100μ πρόσθιο των ανδρών, άλλο ένα αγώνισμα των ΗΠΑ χωρίς μετάλλιο στο Τόκιο (4ος ο Μάικλ Άντριου με 58.84). Νικητής στα τράιαλς ήταν ο Νικ Φινκ με 59.08 και μαζί του στο Παρίσι θα κολυμπήσει και ο Τσάρλι Σουάνσον που ακολούθησε σε 59.16. Εκτός έμεινε ο Άντριου που ήταν 8ος με 1:00.11.