Αποφασισμένες στην Ουγγαρία

Το βράδυ της Πέμπτης αρκετές ξέσπασαν σε κλάματα… Είτε λόγω υπερβολικής στεναχώριας από την ήττα με 3-2 από την Ουγγαρία στον πρώτο ημιτελικό του ευρωπαϊκού λιγκ, είτε λόγω υπερβολικής ευθιξίας γιατί θεώρησαν ότι η δική τους κακή απόδοση μας στέρησε τη νίκη.

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι ώρες που μεσολάβησαν από τον χθεσινό ημιτελικό βοήθησαν ώστε όλοι να ηρεμήσουν, ωστόσο τα κορίτσια της εθνικής έχουν θυμώσει κι έχουν πεισμώσει από την εξέλιξη του αγώνα.
Γι’ αυτό κι ο Γιάννη Καλμαζίδης στη σημερινή (τελευταία επί ελληνικού εδάφους) προπόνηση προσπάθησε να τις ηρεμήσει υπενθυμίζοντας ότι «πριν από το πρώτο ματς σας είχα πει πως όποιο αποτέλεσμα κι αν έρθει, έτσι όπως είναι το σύστημα εμείς πρέπει να πάμε στην Ουγγαρία για να κερδίσουμε. Τα δύο σετ που πήραμε μας δίνουν το περιθώριο να κερδίσουμε με οποιοδήποτε σκορ και στο χέρι μας είναι να το κάνουμε».
Υπενθυμίζουμε ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, μετά την ήττα με 3-2 το βράδυ της Πέμπτης στην Μεγαλόπολη καλείται να επικρατήσει στον επαναληπτικό της Κυριακής (19:30, ΕΡΤ 2) με 3-0 ή 3-1 για να βρεθεί στον τελικό ή να νικήσει με 3-2 και κατόπιν να κερδίσει και το χρυσό σετ για να πάρει την πρόκριση.
Η αποστολή της Εθνικής αναχωρεί τα χαράματα από την Μεγαλόπολη για την Αθήνα απ’ όπου θα ‘πετάξει’ για την Βιέννη νωρίς το πρωί και κατόπιν θα μεταβεί οδικώς στο Σομπατέι (απέχει περίπου 100 χιλιόμετρα από την Βιέννη).