Αραούζου-Κυνηγάκης την πρωτιά στα 5χλμ.

Ολοκληρώθηκε το σημερινό πρόγραμμα του πανελληνίου πρωταθλήματος ανοιχτής θάλασσας σήμερα στον Βόλο με την Κέλλυ Αραούζουν και τον Άλκη Κυνηγάκη να κατακτούν τις πρωτιές.

Στο αγώνισμα 5χλμ. γυναικών, η Κέλλυ Αραούζου του Ολυμπιακού τερμάτισε πρώτη με 1:02:43.36, στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, με χρόνο 1:04:16.35, ανέβηκε η Στυλιανή Απλάντη του Ολυμπιακού, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Αγγελική Ζαμαρία του Α.Ο. Παλαιού Φαλήρου με 1:05:10.00. Στους άνδρες, ο Άλκης Κυνηγάκης του Α.Ο. Παλαιού Φαλήρου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 54:44.21, το ασημένιο ο Γεώργιος Αρνιακός του Ποσειδώνα Ιλισίων, με χρόνο 55:25.03, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Δημήτρης Νέγρης του Ολυμπιακού με 55:40.95.

Στους παίδες, ο Κωνσταντίνος Ζαχαριάδης του Άρη κατέλαβε την 1η θέση με 58:09.41, δεύτερος τερμάτισε ο Ιωάννης Μαυρογένης του ΑΝΟ Γλυφάδας σε χρόνο 1:01:56.71, ενώ 3ος τερμάτισε ο Απόστολος Πάνος του ΠΑΟΚ, με χρόνο 1:01:57.26. Στις κορασίδες, η Ευγενία Πετροπούλου από την ακαδημία Αστέρια Θεσσαλονίκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 1:05:07.15, η Ιουλία Αθανασοπούλου του ΑΝΟ Γλυφάδας το ασημένιο μετάλλιο με 1:05:43.98, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ιωάννα Παπαδοπούλου του Μακεδονικού με 1:09:22.94.