Ατομικό ρεκόρ ο Ράπτης

Τα 50μ. πεταλούδα ήταν το πρώτο αγώνισμα με το οποίο άνοιξε η αυλαία της δεύτερης ημέρας των χειμερινών αγώνων νότιας Ελλάδας στο ΟΑΚΑ. Ο Πάρις Ράπτης συμμετείχε στην κατηγορία των εφήβων και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ κάνοντας ένα μικρό αλλά σημαντικό βήμα προς τον στόχο του που ειναι η πρόκριση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

του Στέφανου Σουλιώτη  [email protected]

Ο 16χρονος κολυμβητής του ΑΝΟΓ ήταν ο μόνος που κολύμπησε την κούρσα σε 25 δευτερόλεπτα. Συγκεκριμένα στις τελικές σειρές του αγωνίσματος σημείωσε επίδοση 25.06 κατεβάζοντας 24 εκατοστά το ατομικό του ρεκόρ (είχε 25.30). Το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας του είναι 24.70. Μπορεί να φαντάζει δύσκολο για 50άρι αγώνισμα να βελτιωθεί τόσο πολύ ο χρόνος ώστε να φτάσει στο όριο, ωστόσο δεν πρέπει να ξεχνάμε πως αν δεν συμπληρωθεί ο αριθμός των τουλάχιστον 10 κολυμβητών που θέλει η ΚΟΕ να στείλει στη διοργάνωση, τότε η αποστολή θα συμπληρωθεί με τη διαδικασία της ποσόστωσης. Επομένως όσο πιο κοντά ένας αθλητής φτάσει στο όριο, τόσες πιθανότητες έχει να βρεθεί το καλοκαίρι στη Νετάνια. Ο Ράπτης τερμάτισε πρώτος την Παρασκευή στα 100μ. πεταλούδα με 55.83, σημειώνοντας και εκεί ατομικό ρεκόρ (ειχε 56.07) ενώ θα ολοκληρώσει την Κυριακή την παρουσία του στους αγώνες με τα 200μ. μεικτή ατομική.