ATP Cup: Ήττα από Κύργιο και πολλά νεύρα για Τσιτσιπά

Στέφανος Τσιτσιπάς και Νικόλας Κύργιος τα έδωσαν όλα σε μια αναμέτρηση δύο ωρών και 34 λεπτών με τον Ελληνοαυστραλό να επικρατεί τελικά κερδίζοντας 2-1, ενώ και τα τρία σετ κρίθηκαν στο τάι μπρέικ.

του Θανάση Σταθόπουλου

Στέφανος Τσιτσιπάς και Νικ Κύργιος τα έδωσαν όλα στην Pat Rafter Arena, με τον Έλληνα τενίστα να γνωρίζει την ήττα στα τρία σετ, τη δεύτερη μετά από εκείνη στην πρεμιέρα κόντρα στον Ντένις Σαποβάλοφ. Μια ήττα, η οποία αφήνει οριστικά την Ελλάδα χωρίς νίκη στο τουρνουά, ενώ από την άλλη η Αυστραλία κατακτά και επίσημα την πρώτη θέση του 6ου ομίλου και μάλιστα αήττητη.
Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς στηρίχθηκε στο σερβίς. Οι 43 άσοι σύνολο, μαρτυρούν ότι το σερβίς είχε τον πρώτο λόγο, κάτι που λίγο πολύ ήταν και αναμενόμενο πριν από την έναρξή του.
Με τα σερβίς να μην απειλούνται οι δύο παίκτες έλυσαν τις διαφορές τους, για το πρώτο σετ, στο τάι-μπρέικ. Εκεί ο Κύργιος βγήκε νικητής με 9-7 παίρνοντας προβάδισμα στα σετ, ενώ από την άλλη η Στέφανος Τσιτσιπάς άρχισε να χτυπάει με δύναμη τη ρακέτα στον ελληνικό πάγκο με αποτέλεσμα να τραυματίσει τον πατέρα και προπονητή του, Απόστολο, στο χέρι.
Η ένταση διατηρήθηκε με τον Απόστολο Τσιτσιπά χαρακτηρίζει τη συμπεριφορά του Στέφανου Τσιτσιπά απαράδεκτη ενώ όταν τα πνεύματα ηρέμησαν, με τη συνδρομή και της μητέρας του Τσιτσιπά, ο πατέρας του στην προσπάθειά του να εμψυχώσει τον Νο 6 του κόσμο, αποκάλεσε τον Κύργιο…γελοίο. “Είναι ένας γελοίος. Δεν είναι τίποτα παραπάνω. Εσύ τον έχεις κάνει ήρωα”, είπε χαρακτηριστικά.
Όλο αυτό επεισόδιο έδωσε περισσότερη ενέργεια στον Τσιτσιπά, ο οποίος αν και είχε τη μεγάλη ευκαιρία στο διπλό μπρέικ-πόιντ του τρίτου γκέιμ, στη συνέχεια πήρε το δεύτερο τάιμ-μπρέικ της αναμέτρησης με 7-3 ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Όπως και τα προηγούμενα δύο, έτσι και το τρίτο σετ πήγε στο τάι-μπρέικ με τον Κύργιο αυτή τη φορά να είναι ο νικητής με 7-5 κλείνοντας το παιχνίδι και χαρίζοντας την τρίτη νίκη στη ομάδα του σε ισάριθμους αγώνες.
Ακολουθεί το διπλό με την ελληνική πλευρά να αλλάζει τους δηλωμένους Στέφανο Τσιτσιπά και Μιχάλη Περβολαράκη και στη θέση τους θα αγωνιστούν οι Πέτρος Τσιτσιπάς και Μάρκος Καλοβελώνης.