ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

ΑΤΤΑΛΕΙΑ 2023: Νικήτρια η Βρετανία, 19η η Ελλάδα

Σήμερα ολοκληρώθηκε ο αγώνας των γυναικών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης που εκτός από προκριματικός, ήταν και ο αγώνας που αναδείχθηκε η νικήτρια χώρα στο σύνθετο ομαδικό. H Βρετανία πανηγύρισε το χρυσό, το πρώτο της στις γυναίκες.

Η Βρετανία, στην αποστολή της οποίας επέστρεψε και η Ρεμπέκα Ντάουνι μετά από δύο χρόνια απουσίας έχοντας θίξει το θέμα ψυχικής κακοποίησης, αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης με 164.428 παίρνοντας τα σκήπτρα από την Ιταλία που είχε κατακτήσει τον τίτλο στο ευρωπαϊκό του Μονάχου πέρσι. H Bρετανία στο Μόναχο ήταν δεύτερη όπως και στο παγκόσμιο του Λίβερπουλ και αυτό είναι το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στο σύνθετο ομαδικό γυναικών. Η Ιταλία κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο με 161.629 βαθμούς και το βάθρο συμπλήρωσε η Ολλανδία με 158.896 κατακτώντας το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο μετά το 2018.

Η Ελλάδα κατετάγη 19η με 141.530 βαθμούς έπειτα από πολύ δυνατή προσπάθεια, που δυστυχώς δεν συνοδεύτηκε με την είσοδο στην προνομιούχο 13άδα που θα της χάριζε την ομαδική πρόκριση για το προ-Ολυμπιακό παγκόσμιο πρωτάθλημα του φθινοπώρου, κυρίως εξαιτίας των άτυχων στιγμών στους ασύμμετρους ζυγούς.