CEV Cup: Δύσκολο έργο για την Μιλούζ

Την ήττα με 3-0 από την Μπούστο Αρσίτζιο γνώρισε η Μιλούζ στον πρώτο αγώνα για την προημιτελική φάση του CEV Cup.

Η ομάδα της Αθηνάς Παπαφωτίου έκανε ίσως τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με μόλις 1 μπλοκ, ενώ στα δύο πρώτα σετ ήταν ανταγωνιστική χωρίς όμως να μπορέσει να κατακτήσει κάποιο απ’ αυτά.
Πλέον η πρωτοπόρος του γαλλικού πρωταθλήματος χρειάζεται στον επαναληπτικό της επόμενης Πέμπτης νίκη με 3-0 ή 3-1 και να επικρατήσει στο χρυσό σετ, ενώ γενικά μπαίνει σε μια πολύ δύσκολο περίοδο γιατί την Κυριακή έχει το ντέρμπι με τις Κάννες και το επόμενο Σαββατοκύριακο το φάιναλ φορ του Κυπέλλου το οποίο φιλοξενείται στην έδρα της.
Επίσης την ερχόμενη Τρίτη η Πουατιέ του Μενέλαου Κοκκινάκη υποδέχεται στον επαναληπτικό του Challenge Cup την Χαποέλ Κφαρ Σαμπά από την οποία είχε ηττηθεί με 3-0 στο Ισραήλ σε ένα ματς ειδικών συνθηκών.
Η Πουατιέ είχε ταξιδέψει στο Ισραήλ ουσιαστικά με 8 παίκτες καθώς ο 9ος ήταν παίκτης από την ομάδα εφήβων και ο 10ος προπονητής των ακαδημιών αφού υπήρχαν πολλοί τραυματίες, ενώ ο Μαροκινός Ελ Γκραουί επέλεξε να μην ταξιδέψει στο Ισραήλ λόγω των… ιδιαίτερων σχέσεων που υπάρχουν μεταξύ των δύο χωρών.