ΤΖΟΥΝΤΟ

Χάλκινο η Γκόγκουα στο ευρωπαϊκό κύπελλο της Σλοβενίας

Σχεδόν 3,5 μήνες μετά το ασημένιο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό κύπελλο της Ποντγκόριτσα και η Μαριαλένα Γκόγκουα βρέθηκε και πάλι στο βάθρο των νικητριών μιας διοργάνωσης, της σειράς European Judo Tour.

Η νεαρή τζουντόκα, με απολογισμό δύο νίκες σε τρεις αγώνες, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας των -48 κιλών στο Slovenj Gradec Junior European Cup 2024 που έγινε στην Σλοβενία και θα βελτιώσει σημαντική τη θέση της στην παγκόσμια κατάταξη των Κ21 (ήταν 39η).
Η Γκόγκουα, η οποία τον περασμένο μήνα ήταν 5η θέση στο ευρωπαϊκό κύπελλο της Μάλαγα, στα προημιτελικά νίκησε την Ρουμάνα Αντρέι, ενώ στον αγώνα για την είσοδό της στον τελικό, ηττήθηκε από την Γερμανίδα Χαμπίμπ. Απέναντι στην Πεχερστόρφερ από την Αυστρία, στον τελικό των ρεπεσάζ, ήταν το… απόλυτο αφεντικό με αποτέλεσμα το μετάλλιο να έρθει σχετικά εύκολα!