Champions League γυναικών: Η Κονελιάνο η πρώτη φιναλίστ

Η Ιμόκο Κονελιάνο κέρδισε με 3- την Φενέρ και στην Πόλη και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στον τελικό του φετινού Champions League (18 Μαΐου στο Βερολίνο).

Έχοντας κερδίσει με 3-0 στην Ιταλία, αλλά πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (25-21μ 25-23, 26-24) η Ιμόκο έκανε το πρώτο βήμα και έβαλε πολύ… γκρίνια στην Φενέρ, κάτι που φάνηκε στον χθεσινο επαναληπτικό.
Με την Φαμπρίς να κάνει και πάλι εξαιρετικό ματς (14-27) η Ιμόκο κράτησε την Φενέρ μόλις στο 25% στην επίθεση και το 18-25 ήρθε πολύ εύκολα, ενώ οι Ιταλίδες έχοντας μόλις τρία λάθη στο β’ σετ προηγήθηκαν με 13-22. Εκεί η Φενέρ έχει κάνει την τελευταία προσπάθεια, μειώνοντας στον πόντο, αλλά το σετ πήγε στην Ιμόκο με 22-25, εξασφαλίζοντας την πρόκριση και τελικά πήρε και τη νίκη επικρατώντας με 26-28 στο τρίτο σετ.
Η Ιμόκο είχε προκριθεί στα ημιτελικά με μια επική ανατροπή καθώς είχε χάσει εντός έδρας από την Εξατσίμπασι την οποία κέρδισε στην Πόλη επικρατώντας στο χρυσό σετ.
Σήμερα το βράδυ (21:30) θα μάθει τον αντίπαλο της στoυς Super Finals, με την επίσης Ιταλική Κονελιάνο να έχει το προβάδισμα καθώς είχε κερδίσει με 3-0 στην Κωνσταντινούπολη την Βακίφμπανκ.
Σήμερα διεξάγονται και οι επαναληπτικοί ημιτελικοί των ανδρών.
Στις 19:00 η Ζενίτ Καζάν, που είχε κερδίσει με 3-2 στην Ιταλία, υποδέχεται την Περούτζια και στις 21:30 η ΛΟύμπε, που είχε κερδίσει με 3-0 στην Πολωνία, υποδέχεται την Σκρα Μπελχάτοφ.