ΚΑΖΑΝ 2015

Δεν είναι ανέκδοτο

Κάποτε το ανέκδοτο για την Τζαμάικα ήταν η συμμετοχή της ομάδας μπόμπσλεϊ σε χειμερινού Ολυμπιακούς. Το νεο ανέκδοτο θα μπορούσε να είναι το «Τζαμαϊακανός-κολυμβητής» και να ξεπεράσει σε γέλιο τον περίφημο Έρικ Μουσαμπάνι από την Γουινέα που κόντεψε να… πνιγεί στην πισίνα. Ωστόσο ομως η Άλια Άτκινσον έβαλε τέλος στα ανέκδοτα.

του Στέφανου Σουλιώτη

Η 26χρονη κολυμβήτρια αγωνίστηκε στον τελικό των 100μ. πρόσθιο στο Καζάν και κατέκτησε το παρθενικό μετάλλιο για την Τζαμάικα σε παγκόσμιο πρωτάθλημα 50άρας πισίνας.
Εκτός των αθλητών του στίβου, η Τζαμάικα έχει πλέον άλλον ένα λόγο από την Τρίτη το βράδυ να νιώθει υπερήφανη. H Άλια Άτκινσον έγινε η πρώτη αθλήτρια της καραϊβικής χώρας που κατάφερε να ανεβεί στο βάθρο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα 50άρας πισίνας. Η 26χρονη κολυμβήτρια με χρόνο 1:06.42 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο στη διοργάνωση του Καζάν, έχοντας δείξει από την προηγούμενη ημέρα τις διαθέσεις της καθώς στον ημιτελικό κατέρριψε το εθνικό ρεκόρ με 1:06.21.
Γεννημένη στις 11 Δεκεμβρίου 1988 σε μία χώρα που είναι παγκοσμίως γνωστή για τους πιο γρήγορους αθλητές στη γη, οι γονείς τής Άτκινσον επέλεξαν ένα διαφορετικό δρόμο για την κόρη τους. «Λαμβάνοντας υπόψιν την καταγωγή μου, πολλοί Τζαμαϊκανοί δε γνωρίζουν κολύμπι! Έτσι οι γονείς μου θεώρησαν αναγκαίο τα δύο μου αδέλφια κι εγώ να μάθουμε να κολυμπάμε. Μεγαλώσαμε γύρω από το νερό και δεθήκαμε με αυτό», είχε δηλώσει σε παλιότερη συνέντευξή της η Άτκινσον, η οποία μετράει ήδη τρεις παρουσίες σε Ολυμπιακούς Αγώνες.
Στα 14 της μετακόμισε στη Φλόριντα για να εξελιχθεί ως αθλήτρια και λίγο αργότερα ήρθε η πρώτη της παρουσία σε μεγάλη διοργάνωση. Σε ηλικία μόλις 16 ετών η Άτκινσον πήρε το βάπτισμα του πυρός στους Αγώνες της Αθήνας. «Ήταν μία από τις εμπειρίες όπου όταν πας για πρώτη φορά όλα σου φαίνονται φανταστικά! Τα πάντα ήταν μεγαλύτερα και πιο φωτεινά!». Η πρώτη της γεύση από Ολυμπιακούς Αγώνες την έκαναν να δουλέψει σκληρότερα για να ακολουθήσουν άλλες δύο συμμετοχές. Το 2008 στο Πεκίνο κατέλαβε την εικοστή πέμπτη θέση στα 200 μ. πρόσθιο αλλά η χρονιά που έκανε αισθητή την παρουσία της ήταν το 2012 στο Λονδίνο όταν τερμάτισε τέταρτη στα 100μ. πρόσθιο.
Το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στο Καζάν δεν είναι το μοναδικό στη συλλογή της αθλήτριας. Νωρίτερα στη σεζόν κατέλαβε τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο στους παναμερικανικούς Αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στο Τορόντο. Τον Δεκέμβριο του 2014 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα 25άρας πισίνας έγινε η πρώτη έγχρωμη κολυμβήτρια που κατέκτησε χρυσό μετάλλιο ισοφαρίζοντας μάλιστα στα 100 μ. πρόσθιο το παγκόσμιο ρεκόρ της Ρούτα Μεϊλιουτίτε, ενώ το 2014 πανηγύρισε το χάλκινο στο ίδιο αγώνισμα στους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες στη Γλασκόβη.